Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paul McCartney varoval před zásadním krokem. Může naprosto zničit umělce

Paul McCartney
Paul McCartney
Foto: paulmccartney.com

Sir Paul McCartney varoval před změnami v autorském právu, které by podle něj mohly umožnit technologickým firmám využívat obsah umělců bez jejich souhlasu. V rozhovoru pro BBC vyjádřil obavy, že nové návrhy by mohly vést k tomu, že hudebníci a umělci nebudou mít možnost vydělávat na své práci.

Britská vláda zvažuje revizi autorského práva, která by umožnila vývojářům umělé inteligence používat obsah dostupný na internetu k trénování svých modelů, pokud se vlastníci práv nerozhodnou jej ochránit. Sir Paul, v rámci rozhovoru pro pořad Sunday with Laura Kuenssberg, upozornil, že změny by mohly odstranit motivaci pro tvůrce a vést k „ztrátě kreativity“.

„Když jsme byli mladí v Liverpoolu, našli jsme si práci, kterou jsme milovali, ale také nám platila účty,“ řekl McCartney. „Ale teď si představte, že mladí lidé napíšou krásnou píseň, a přitom ji nikdo neownuje, nikdo na ní nemá žádná práva. A kdokoli ji může jednoduše ukrást.“

Dodal: „Pravda je taková, že peníze někam plynou... Někdo dostává zaplaceno, tak proč by to neměl být ten, kdo seděl a napsal 'Yesterday'?“

Sir Paul vyzval vládu, aby znovu zvážila své návrhy. „My jsme lidé, vy jste vláda! Vaším úkolem je nás chránit,“ řekl. „Takže pokud přijímáte zákon, ujistěte se, že chráníte kreativní myslitele, kreativní umělce, jinak je ztratíte.“

Současně se vláda zabývá návrhem, který by umožnil firmám využívat materiál dostupný online bez ohledu na autorská práva, pokud by ho používaly pro těžbu dat nebo textů. Generativní AI systémy se učí z velkého množství dat, jako jsou texty, obrázky či hudba, a vytvářejí nový obsah, který vypadá, jako by ho vytvořil člověk.

Návrh počítá s tzv. „právem rezervace“ pro umělce, tedy možností opt-out, tedy rozhodnutí, že nechtějí, aby jejich obsah byl využíván tímto způsobem. Kritici ale tvrdí, že pro jednotlivce je prakticky nemožné monitorovat tisíce různých AI služeb, které mohou využívat jejich práci.

Další návrh, který by umělcům umožnil opt-in, tedy dát souhlas k využití jejich obsahu, bude předložen v House of Lords baronessou Kidron.

Tom Kiehl, generální ředitel organizace UK Music, uvedl: „Plány vlády na změnu autorského práva, které by usnadnily AI firmám používat hudbu umělců bez jejich souhlasu, ohrožují hudební průmysl. Bylo by to příliš riskantní pro kreativní sektor, který už nyní přispívá více než 120 miliardami liber do ekonomiky.“

Vláda však ujišťuje, že se cílem je zajistit silnou ochranu pro umělce v oblasti AI. „Naším cílem je nabídnout právní jistotu a transparentnost, která poskytne tvůrcům skutečnou kontrolu,“ uvedl mluvčí vlády.

Sir Paul McCartney a jeho kolega z Beatles, Sir Ringo Starr, v roce 2023 využili AI k extrakci vokálů z nedokončeného demo nahrávky Johna Lennona a vytvořili tak nový singl „Now and Then“, který získal široké uznání a byl nominován na dvě Grammy a Brit Award. 

Témata:  Paul McCartney

Související

Aktuálně se děje

4:30

Karel Gott byl miláčkem veřejnosti. Jak s ním ale vycházeli kolegové v zákulisí?

Karel Gott nebyl jen populární zpěvák, ale i herec. Střihl si roli v pohádce Když draka bolí hlava, a jeho kolegové prozradili, jaké to bylo natáčet s hvězdou takového formátu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy