Články k tématu: důchodci

Na Slovensku se budou zvyšovat penze rychleji, než se čekalo

19.10. 16:04

Bratislava - Slovensko i v době stávající nízké inflace bude zvyšovat všechny formy důchodů o nejméně dvě procenta ročně z průměrné sumy příslušných dávek, byť podle původních pravidel by se penze zvyšovaly pomaleji.

Vyřeší migrace problém stárnoucí populace? Je to jinak, jen tvoří další problémy, varuje profesor

12.10. 08:04

NÁZOR - Jedním z hlavních argumentů na podporu proimigračních politik v Evropě je, že rozvinuté národy na Západě potřebují mladé pracovníky, aby pomohly platit za důchody a zdravotní péči za stárnoucí populace. Podle profesora Asghara Zaidiho, profesora mezinárodní sociální politiky na University…

Co jí čeští důchodci? Na kvalitní stravu nemají peníze, ukázal průzkum

10.10. 22:18

Praha - Průzkum společnosti NMS Market Research ukázal, že většina českých seniorů ví, že by jejich jídla měla obsahovat více výživových hodnot, přesto více než polovina přiznává špatné stravovací návyky. Jako důvod uvádějí především nedostatek peněz. Takto se vyjádřilo 45 procent dotázaných.

reklama

Práce v důchodu? Umřete dřív, než se vám to od státu vrátí

06.10. 18:24

Praha - Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR vydal studii o příjmech seniorů. Vylývá z ní, že pokud seniorka či senior s průměrným výdělkem odpracují rok navíc a přitom nepobírají důchod, vrátí se jim to až za 28 let.

Politici důchodový systém zadluží, tvrdí studie

03.10. 19:22

Praha - Návrhy stran z volebních programů, které se týkají změn důchodů, by vedly ke zvýšení schodku penzijního systému a k výpadku jeho příjmů. K posílení zásluhovosti záměry příliš nesměřují.

Chcete se dožít sta let? Vědci přinesli návod, který prý funguje. Žádá ale velké oběti

30.09. 09:58

Dlouhověkost je snem nejednoho z nás. Jak se ale dožít sta let i více? Podle vědců to jde, vyžaduje ale velké oběti.

Naděje pro důchodce? Vědci mají univerzální lék proti demenci, schizofrenii nebo Alzheimerovi

Aktualizovali jsme 25.9.2017, 22:26, 24.09. 13:28

Počítačové hry mohou mít na mozek starších lidí stejný vliv, jako léky, které léčí vážné případy deprese - a někdy dokonce účinnější. Vyplývá to z výsledků studie, o které informovala agentura AFP.

Kolika let se člověk může dožít? Podle vědců jsme možná na maximu

24.09. 11:17

Pokud sníte o věčném životě, pak byste měli začít hledat kámen mudrců. Podle vědců totiž do nekonečna prodlužovat lidskou "životnost" nejde. Nizozemští statistici dokonce našli i strop našeho života, u žen je to v průměru 115,7 let, muži se dožijí "jen" 114,1 let.

Kolik důchodci skutečně dostanou příští rok?

23.09. 13:10

Praha - Vláda se až v pondělí chystá rozhodnout o zvýšení penzí pro příští rok. Od ledna by se měly zvednout v průměru o 475 korun, tedy celkem o čtyři procenta. Růst odráží zvyšování cen i mezd v zemi.

Čeká Česko kolapsu výplaty důchodů? ČSSZ mění systémy, poslanci mají obavy

20.09. 16:51

Praha - České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) na konci roku skončí smlouva na fungování informačního systému. Do té doby musí pořídit a zprovoznit nové vybavení. Vyplácení penzí a dalších příspěvků prý ale není ohroženo. Poslanci nicméně obavy mají.

Důchody vzrostou průměrně o 475 korun. Podle Marksové výdaje na penze stoupnou o 16,6 miliardy

18.09. 15:35

Praha - Důchody by v příštím roce měly vzrůst průměrně o 475 korun měsíčně, což je nejvíce od roku 2008. Oznámila to dnes ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Zemřel nejstarší člověk světa. Jamajčance Violet Brownové bylo 117 let

16.09. 12:26

Kingston - Na Jamajce v pátek zemřela Violet Brownová, která byla nejstarším člověkem světa. Ženě bylo 117 let, narodila se ještě za vlády královny Viktorie. Nejstarším člověkem světa je nyní rovněž 117letá Japonka Nabi Tadžimaová.

Důchodci si musí přivydělávat prací? Chovanec dal Pilnému kosu, aby trénoval

11.09. 09:48

Praha - Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v minulosti uvedl, že si senioři zřejmě budou muset přivydělávat, například sekáním trávy. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) mu proto dnes před jednáním o rozpočtu daroval kosu.

Důchodci jsou na tom hůře než mladí. Jejich tělo je úplně jiné, zjistili vědci

Aktualizovali jsme 10.9.2017, 22:32, 07.09. 18:43

Senioři mají oproti mladším lidem řadu výhod. Jsou zkušenější, umí v životě "chodit", mají za sebou strasti při zakládání rodiny a většinou i více našetřených peněz. Jednu věc ale dokáží jen stěží, a vědci dlouho nevěděli proč. Nyní ale zjistili, proč starší lidé nedokáží zhubnout. Tělo seniorů je…

Důchodové sliby? Vláda splnila jen část, novou reformu nepřipravila a systém je v deficitu

01.09. 16:50

Praha - Sobotkova vláda splnila jen část slibů, které se týkaly penzí. Prosadila sice zrušení druhého pilíře, strop důchodového věku na 65 letech či vyšší valorizaci penzí, důchodový systém ale dál zůstává v deficitu a reforma v nedohlednu.

Počet seniorů, kteří za práci v důchodu žádají o zvýšení penze, rapidně roste

Aktualizovali jsme 24.8.2017, 22:12, 24.08. 16:59

Praha - O zvýšení penze mohou důchodkyně a důchodci, kteří jsou zaměstnaní či podnikají a odvádějí důchodové pojištění, žádat vždy po 360 odpracovaných dnech.

Město, v němž se neumírá? Vědci zkoumají tajemství dlouhého života

Aktualizovali jsme 19.8.2017, 15:33, 18.08. 10:30

Italská provincie Acciaroli není na první pohled ničím výjimečná. Pokud se ale podíváme na statistiky, zjistíme, že v ní žije nezvykle velké množství lidí, kteří se dožívají poměrně vysokého věku. Tato záhada nedá vědcům spát, a rozhodli se zjistit, v čem je háček.

Počet exekucí na důchod v ČR dál roste, v červnu je mělo 88 tisíc lidí

10.08. 14:48

Praha - Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. Na konci června je kvůli dluhům mělo bezmála 88.000 lidí. Bylo jich tak skoro o 3000 víc než na konci loňska. Od roku 2009 se počet téměř zdvojnásobil. Suma, kterou Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) letos za první pololetí ze starobních,…

Ruští důchodci patří k nejchudším skupinám, až polovina jich musí pracovat

08.08. 09:21

Moskva - Důchodci v Rusku patří k chudobou nejvíce ohroženým sociálním skupinám. Vyplývá to ze studie moskevské ekonomické univerzity a ruské akademie věd.

Rezort práce chystá tendr na nový systém pro vyplácení důchodů

30.07. 15:39

Praha - Velký tendr na nový informační systém pro vyplácení důchodů chystá české ministerstvo práce. Stát by měl asi 300 milionů korun a Česká správa sociálního zabezpečení by ho měla začít používat v roce 2020.

Návrh Zelených: Senioři by mohli odprodat státu byt, zvýšili by si tak důchod

27.07. 17:07

Praha – Strana zelených ve svém volebním programu navrhuje, aby senioři dostali  možnost odprodat státu nebo obci svůj byt a místo kupní ceny dostávat vedle důchodu doživotní rentu. V bytě by mohli žít až do smrti.

Je český důchodový systém udržitelný? Vládní studie je velká lež, tvrdí komentátor

26.07. 14:19

Praha - Jako výrazně zkreslenou vnímá vládní studii o penzijních reformách komentátor David Klimeš. Podle něj je důchodový systém v Česku neudržitelný a reforma je nutná. Podle vládní studie je naopak v pořádku a nutné jsou jen dílčí úpravy.

Jak požádat o důchod, když jste pracovali v cizině? Rady a tipy

21.07. 15:47

Praha - Za prvních šest měsíců letošního roku obdržela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) téměř 108 tisíc žádostí o důchod, z toho bezmála devět procent tvořily žádosti, ve kterých lidé uvedli, že pracovali, resp. získali dobu důchodového pojištění i v cizině.

Průměrná domácnost v roce 2016 utratila téměř 126.000 korun na osobu. za co platíme nejvíce?

15.07. 14:32

Praha - Průměrná roční spotřební vydání české domácnosti vloni činila 125 947 korun na osobu. Ve srovnání s předchozím rokem to bylo o 2,8 % více. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvýznamnějšími položkami v rodinném rozpočtu jsou dlouhodobě výdaje za bydlení, energie a potraviny.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací