Články k tématu: EU

Odpor Němců proti vstupu Turecka do EU stoupá, Berlín chce přitvrdit

08.09. 10:55

Berlín - Německo-turecké vztahy jsou od loňského roku velmi napjaté. Podle průzkumu by si 88 procent Němců přálo, aby Berlín vůči Ankaře postupoval rozhodněji. 84 procent Němců je proti přijetí Turecka do EU.

Orbán poslal Junckerovi dopis, Maďarsko prý není zemí, která měla kolonie a není tak ani imigračním státem

07.09. 20:53

Budapešť - Premiér Maďarska Viktor Orbán vzkázal do Bruselu, že se jeho země nepodvolí tlaku Evropské komise ohledně přijímání uprchlíků. Orbán poslal jejímu předsedovi Junckerovi dopis.

EU se nesmí dělat na východ a západ, řekl v Praze italský premiér

07.09. 19:21

Praha - Budoucnost Evropské unie nemá spočívat na tom, že bude někoho vyčleňovat nebo se dělit na východ a západ, uvedl po jednání se svým českým protějškem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) italský premiér Paolo Gentiloni.

reklama

Italský premiér vyzval k respektování zamítnutí žaloby na kvóty

07.09. 16:31

Lublaň - Italský premiér Paolo Gentiloni dnes navštvil Slovinsko, řeč přišla i na uprchlické kvóty. Všechny členské státy EU podle něj musí respektovat středeční rozhodnutí Evropského soudního dvora, jenž zamítl žalobu Slovenska a Maďarska na povinné kvóty při přerozdělování běženců.

Vyjednavačům za EU se nelíbí britské plány s hranicí Severního Irska

07.09. 15:13

Brusel - Vyjednavači EU pro brexit Michelu Barnierovi se nelíbí britský návrh řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn podle něj žádá, aby EU fakticky na této své budoucí vnější hranici pozastavila platnost svého právního řádu, celní unie a jednotného trhu.

Poláci v žádném případě nechtějí z EU, řekla premiérka Szydlová, chce ale debatovat o její budoucnosti

07.09. 14:30

Varšava - Polsko nepřistoupí na žádné diskuse o polexitu, tedy odchodu z EU. Prohlásila to dnes polská premiérka Beata Szydlová s tím, že Varšava je připravena na "těžkou, ale nezbytnou" debatu o budoucnosti Evropské unie.

EU chce získat víc peněz z internetových firem, změní kvůli tomu zákony

06.09. 21:05

Brusel - Evropská unie změní zákony, aby prostřednictvím daní vybrala více peněz od velkých internetových firem, jako je například Google nebo Amazon.

Zeman nechce uprchlíky, raději by přišel o dotace

06.09. 16:09

Nový Jičín - Prezident Miloš Zeman dnes reagoval na rozhodnutí Soudního dvora EU, který zamítl žalobu Slovenska a Maďarska. Kdyby bylo nejhůř, je dle hlavy státu lepší se vzdát evropských dotací, než se podrobit migračním kvótám.

Mayová k uniklému dokumente: Imigrace je přínosná, lid si ale přeje její regulaci

06.09. 16:08

Londýn - Londýn vysvětluje uniklý vládní dokument, který se týká migrace. Přistěhovalci jsou pro Británii dobří, ale Britové chtějí vidět kontrolu imigrace, řekla dnes britská premiérka Theresa Mayová.

EU hrozí žalobou na Maďarsko, Česko i Polsko. Doufá ale ve změnu přístupu těchto zemí k uprchlíkům

06.09. 15:23

Brusel - Spor o přerozdělování migrantů pokračuje a Brusel je po dnešním rozhodnutí soudu EU na koni. Pokud Česko, Maďarsko a Polsko nezmění v příštích týdnech svůj odmítavý postoj ke kvótám, zváží komise podání žaloby na tyto tři země u unijního soudu.

Země EU už si rozdělily 28 tisíc uprchlíků. Česko podle Bruselu kvótu naplní

06.09. 15:02

Brusel - Mezi země EU má být přerozděleno 160 tisíc uprchlíků, kteří jsou v Itálii a Řecku. Program byl schválen v září 2015 a zatím se podařilo přesunout jen 27.695 lidí. Soudní dvůr EU dnes zamítl žaloby Slovenska a Maďarska na povinné kvóty.

Maďarsko se jen tak rozhodnutí soudu EU nepodvolí, naznačil tamní ministr zahraničí

06.09. 14:10

Berlín/Budapešť - Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvítal dnešní rozhodnutí soudu EU, že členské země musí přijmout uprchlíky a uchazeče o azyl na základě kvót. Maďarsko naopak běsní a bude nadále všemi právními prostředky usilovat o to, aby nakonec samo rozhodovalo, komu dovolí žít v zemi.

Slovensko by se mělo s verdiktem soudu EU smířit a uprchlíky přijmout, řekl ministr zahraničí Lajčák

06.09. 13:24

Bratislava - Soud EU dnes zamítl žalobu Bratislavy proti unijnímu systém přerozdělování žadatelů o azyl na základě povinných kvót. Slovensko by se podle ministra zahraničí Miroslava Lajčáka nemělo verdiktu postavit.

Slováci i Maďaři ostrouhali, jejich žalobu na kvóty shodil ze stolu Evropský soudní dvůr

06.09. 11:20

Lucemburk - Evropský soudní dvůr dnes v plném rozsahu zamítl žalobu, kterou Slovensko a Maďarsko napadly přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Rozhodnutí o kvótách nemuselo být podle soudu přijato jednomyslně, a mohlo tak být učiněno nelegislativním postupem. Nebylo tedynutné zapojení…

Británie vypracovala plán proti migraci ze zemí EU

06.09. 08:44

Londýn - Britské ministerstvo vnitra vypracovalo plán, jak v zemi co nejvíce omezit pobyt přistěhovalců ze zemí Evropské unie. Podle uniklého dokumentu, na které odkazuje deník The Guardian, mají méně kvalifikovaní lidé mít možnost kratšího pobytu.

Británie je zahlcená obchodními dohodami, sáhla k systému "kopírovat a vložit"

05.09. 09:52

Londýn - Brexit mimo jiné znamená, že Británie musí uzavírat odchodní dohody s každým ze stávajících partnerů zvlášť. To je však velmi náročné, Londýn proto přistoupil k metodě "kopírovat-vložit" (Ctrl+C a Ctrl+V).

Předseda Evropské komise Juncker promluví o Turecku a EU v projevu o stavu Unie

04.09. 15:42

Brusel - Evropská komise (EK) dnes připomněla, že rozhodnutí o zastavení přístupových jednání s Tureckem je na členských zemích Evropské unie. Šéf EK Jean-Claude Juncker se bude vztahům s Tureckem věnovat 13. září ve svém projevu o stavu EU před Evropským parlamentem.

Slovensko si stanovilo bezpečnostní hrozby: Jsou jimi migrace a infiltrace agenty

04.09. 15:02

Bratislava - Ministerstvo zahraničí SR vypracovalo návrh nové bezpečnostní strategie. Nelegální nekontrolovaná migrace podle dokumentu představuje hrozbu pro soudržnost a stabilitu Evropské unie, funkčnost schengenského systému volného pohybu osob a hrozbu pro bezpečnost Slovenska.

Premiérka Mayová volá po podpoře zákona o brexitu, někteří konzervativci s tím mají problém

03.09. 09:55

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová v sobotu vyzvala zákonodárce, aby podpořili návrh zákona, který se stane základem právní odluky Spojeného království od EU. Zároveň varovala před případnou snahou prosadit pozměňovací návrhy.

Růst platů v EU bude pomalejší. Trend se dotkne i Česka

02.09. 13:38

Düsseldorf - Stav ekonomiky EU se sice zlepšuje, růst reálných mezd je navzdory tomu ale velmi slabý. Německá nadace Hans-Böckler-Stiftung očekává, že by letos zvyšování platů mohlo zpomalit na pouhých 0,4 procenta z loňských 1,5 procenta.

Paracetamol může vážně poškodit játra, EU doporučuje jeho stažení

01.09. 18:55

Frankfurt - EU doporučuje stáhnout z trhu paracetamol s prodlouženým uvolňováním. Případy předávkování tímto přípravkem na tišení bolesti a horečky se těžko napravují, upozorňuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Asociační dohoda Ukrajiny s EU vstoupila v platnost, přivítal to Juncker i Porošenko

01.09. 17:31

Brusel - Dohoda mezi Evropskou unií a Ukrajinou o přidružení vstoupila dnes v plném rozsahu v platnost, a to navzdory snahám Ruska ji zhatit. Valná část smlouvy platí už od listopadu 2014, ekonomická část od loňského Nového roku.

Orbán chce, aby Brusel zaplatil polovinu nákladů na stavbu plotů proti uprchlíkům

01.09. 14:02

Brusel - Budapešť požádala Evropskou unii o uhrazení poloviny nákladů na plot proti uprchlíkům, který vyrostl na jihu Maďarska. Výdaje na něj prý činily kolem 440 milionů eur (11,5 miliardy korun).

Ostře sledované cvičení Zapad 2017: Má mít svět obavy z ruské vojenské modernizace?

01.09. 08:38

Moskva - V polovině září uskuteční Rusko operaci Zapad 2017 - rozsáhlá vojenská cvičení poblíž hranic pobaltských států a Polska a na území nezávislého Běloruska. Od konce studené války tady nebyl ještě trénink, který by vyvolával tolik obav a spekulací, jako tato Putinova přehlídka nejmodernějších…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací