Články k tématu: Írán

Napětí mezi USA a Íránem roste: Teherán rozšíří svůj balistický program, oznámily revoluční gardy

19.10. 15:14

Teherán - Mezi Spojenými státy a Íránem se v posledním týdnu zvýšilo napětí a zřejmě poroste dál. Irán dnes oznámil, že hodlá urychlit a rozšířit svůj balistický program. Teherán koncem září představil svou novou střelu, která je schopna nést několik bojových hlavic a má dolet 2000 kilometrů.

Chameneí jadernou dohodu zatím dodrží, ocenil podporu ze strany EU

18.10. 16:13

Teherán - Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí vítá, že Evropská unie nadále podporuje jadernou dohodu šesti světových mocností s Teheránem z roku 2015. Pokud by se ale od smlouvy rozhodly odstoupit Spojené státy, bude ji Írán považovat za neplatnou.

Trump hlásá do světa: Konec jaderné dohody s Íránem je velmi reálný. Rozhodne Kongres

17.10. 08:01

Washington - Americký prezident Donald Trump uvedl, že ukončení jaderné dohody s Íránem, jejíž další osud je v rukou Kongresu, je velmi reálnou možností.

reklama

EU jde proti Trumpovi: Ministři zahraničí podpoří jadernou dohodu s Íránem, oznámila Mogheriniová

16.10. 13:30

Lucemburk - Ministři zahraničí členských států EU dnes jednání o jaderné dohodě s Íránem, jejíž funkčnost v pátek zpochybnil americký prezident Donald Trump. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že EU podpoří pokračování nukleární smlouvy z roku 2015.

USA od jaderné smlouvy neodstupují, potvrdila diplomatka při OSN Haleyová

15.10. 18:10

New York - Stálá zástupkyně Spojených států v OSN Nikki Haleyová dnes porhlásil, že USA zatím neodstoupí od jaderné smlouvy s Íránem, americká vláda chce vypracovat přiměřenou odpověď na jednání Íránu ve světě.

K rozhovorům o krizi v iráckém Kurdistánu přijel íránský generál

15.10. 12:58

Bagdád - Do Kurdistánu dnes přijel velitel íránských revolučních gard Kásem Solejmání. Zúčastní se jednání o krizi vyvolané zářijovým referendem. Hrozí ozbrojený střet kurdských a iráckých jednotek u města Kirkúk

Má se Trump vrátit do školy? Írán americkému prezidentovi doporučil doučování ze zeměpisu

14.10. 19:16

Teherán - Ameriký prezident Donald Trump v pátek kritizoval jadernou smlouvu šesti světových mocností s Íránem. Hovořil o Perském zálivu, mořské ploše mezi Arabským poloostrovem a Íránem, jako o "Arabském zálivu". Íránští politici dnes reagovali slovy, že by se měl šéf Bílého domu doučit zeměpis.

Írán chce dodržovat své závazky z jaderné dohody

13.10. 23:22

Teherán - Írán bude dodržovat své závazky z jaderné dohody z roku 2015, dokud to bude v jeho zájmu.

Trump kritizoval smlouvu s Íránem, podle Moskvy je v hrožení

13.10. 22:00

Washington - Americký prezident Donald Trump už dál nehodlá potvrzovat, že Írán dodržuje jadernou smlouvu. Prohlásil to dnes v projevu v Bílém domě. Rusko dnes vyzvalo signatáře jaderné smlouvy s Íránem, aby dohodu sjednanou v roce 2015 dodrželi.

Trump podle Tillersona od smlouvy s Íránem neodstoupí

13.10. 19:59

Washington - Spojené státy bezprostředně neodstoupí od jaderné smlouvy s Íránem a neobnoví proti Teheránu sankce, prezident Donald Trump ale označí dohodu za neslučitelnou se zájmy USA.

Teherán důrazně varuje Trumpa před změnou politiky USA, hrozí tvrdou reakcí

09.10. 21:29

Teherán - Írán slibuje Spojeným státům tvrdou odvetu, pokud Bílý dům označí íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. Oznámilo dnes íránské ministerstvo zahraničí.

Írán přistoupil na jednání o svém raketovém programu

06.10. 21:42

Teherán - Írán dal najevo, že je ochoten vyjednávat o svém raketovém arzenálu. Podle agentury Reuters tak chce zřejmě Írán zklidnit situaci v době, kdy americký prezident Donald Trump hrozí vypovězením dohody o íránském jaderném programu. Tuto dohodu podepsal Írán předloni se šesticí zemí, mezi…

Trump novináře vyděsil. Mluvil o tichu před bouří a jaderné dohodě s Íránem

06.10. 08:10

Washington - Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal s vojenskými veliteli. Při té příležitosti obvinil Írán, že nedodržuje ducha jaderné dohody sjednané se světovými mocnostmi. Dodal, že bude už "velmi brzy" informovat veřejnost o svém rozhodnutí ohledně smlouvy a její…

Trump odvolá jadernou dohodu s Íránem, sankce ale neobnoví, tvrdí server Politico

04.10. 17:32

Washington - Server Politico dnes napsal, že tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem. Zároveň ale nemá obnovit sankce.

Íránec, který vyjednával o jaderné dohodě, dostal pět let vězení

04.10. 11:34

Teherán - Člen íránského jaderného vyjednávacího týmu dostal pět let vězení. O kauze nebylo zvěřejněno mnoho informací, ani jméno odsouzeného. Média loni spekulovala, že byl zatčen člen týmu s dvojím občanstvím kvůli podezření, že poskytoval citlivé ekonomické informace nepřátelům Íránu.

Írán zabavil cistereny s palivem, které mířily do iráckého Kurdistánu

02.10. 20:48

Teherán - Íránský celní úřad dnes na hranicích s Irákem zabavil asi 600 cisteren s palivem, které mířily do iráckého Kurdistánu. Informovala o tom agentura AFP. 

Pomsta za kurdské referendum? Írán a Irák uspořádají u svých hranic vojenské cvičení

30.09. 15:59

Teherán/Bagdád - Íránská a irácká armáda v reakci na kurdské referendum uspořádají v nadcházejících dnech poblíž vzájemné hranice společné vojenské cvičení

Pokud USA přestanou respektovat jadernou dohodu, tak my také, hrozí Írán

28.09. 19:33

Teherán - Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem se za prezidentování Donalda Trumpa zhoršují. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf dnes řekl, že jeho země přestane respektovat jadernou dohodu z roku 2015, pokud tak učiní i Spojené státy.

Írán zavřel pozemní i vzdušnou hranici s iráckým Kurdistánem, Erdogan hrozí vojenskou intervencí

25.09. 14:29

Teherán/Ankara - Írán a Turecko mají vlastní kurdskou menšinu a obávají se, že referendum v Iráku posílí separatistické tendence Kurdů i v těchto zemích. Írán dnes uzavřel svou hranici s iráckými kurdskými provinciemi. Uzavření hranice i vzdušného prostoru zvažuje i Turecko.

Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zákaz cestovat do USA mají občané osmi států

25.09. 08:59

Washington - Americký prezident Donald Trump přijímá další protiimigrační opatření. Zákaz cestovat do USA se bude týkat občanů již osmi států: KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Nová pravidla mají pro tři nové země vstoupit v platnost 18. října, zatímco v případě dalších…

Íránský premiér přirovnal Trumpa ke Goebbelsovi

24.09. 14:33

Teherán - Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání dnes přirovnal počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednání někdejšího nacistického pohlavára, Hitlerova ministra propagandy Josepha Goebbelse.

Írán vyzkoušel novou balistickou raketu

23.09. 11:22

Teherán - Írán oznámil, že úspěšně vyzkoušel novou balistickou raketu typu Choramšár. Podle zprávy státní televize má tato střela dolet 2000 kilometrů a může nést několik hlavic.

Írán se pochlubil novými raketami. Balistického programu se nevzdáme, vzkazuje Ruhání do USA

22.09. 12:45

Teherán - V Teheránu se dnes konala vojenská přehlídka. Prezident Hasan Rúhání při této příležitosti prohlásil, že Írán hodlá pokračovat ve svém balistickém programu a posílí své vojenské schopnosti navzdory tlaku Spojených států.

Kurdské referendum vyvolává divoké emoce. Irák, Írán a Turecko chtějí společně zakročit

21.09. 16:37

Ankara - Ministři zahraničí Iráku, Íránu a Turecka se domluvili, že jejich země jsou společně připraveny na kurdské referendum reagovat. Zatím ale podle turecké agentury Anadolu není zcela jasné, co konkrétně to obnáší.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací