Články k tématu: Írán

Otřesná tragédie v Íránu: Autobus se srazil s cisternou, uhořelo 21 lidí

18.09. 14:04

Teherán - Nejméně 21 obětí na životech si v pondělí večer vyžádala srážka cisternového vozidla s autobusem v centrálním Íránu. S odkazem na íránská média o tom dnes informovala agentura AP. Mnoho Íránců tento týden cestuje, neboť začíná čtyřdenní šíitský svátek ášúrá.

Teherán doufá v zachování jaderné dohody, jinak svůj program posílí

11.09. 15:48

Teherán - Šéf íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí doufá, že se podaří zachovat mezinárodní jadernou dohodu Teheránu se světovými mocnostmi i poté, co se od ní rozhodly odstoupit USA. Pakliže ne, íránský jaderný program bude v silnější pozici než v minulosti, varoval dnes v…

Írán zaútočil na základnu iráckých Kurdů, zemřelo nejméně 11 lidí

08.09. 20:59

Irbíl - Íránský útok na základnu íránské kurdské opozice v severním Iráku si dnes vyžádal nejméně 11 obětí na životech a desítky zraněných. S odkazem na představitele iráckých Kurdů o tom dnes informovala agentura Reuters.

reklama

Rúhání je nekompromisní: Írán je ve válce s USA

08.09. 16:58

Teherán - Írán je podle názoru svého prezidenta Hasana Rúháního v regulérní válce se Spojenými státy. Způsob válčení se změnil, války se už nevedou tanky a bombami, nýbrž jako hospodářské, psychologické a propagandistické války, řekl dnes Rúhání v Teheránu. "A právě takovou válku dnes proti nám…

Írán se vzteká: Trump ničí důvěryhodnost USA

07.09. 18:14

Teherán - Americký prezident Donald Trump ničí důvěryhodnost Spojených států, zatímco Írán se zabývá politickým řešením situace v Sýrii. Na twitteru to dnes podle agentury Reuters napsal íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Zarífův výrok přichází ve chvíli, kdy lídři Ruska, Íránu a…

Tragédie na stavbě: Výtah se zřítil, pád z 20 pater nepřežilo šest dělníků

05.09. 16:54

Teherán - Na stavbě v teheránské čtvrtí Čithár se v úterý večer zřítil výtah, zahynulo šest dělníků.

Iránský konvoj v Sýrii byl bombardován. Stojí za úderem Američané?

03.09. 14:18

Damašek - Nejméně osm provládních bojovníků, včetně jednoho Íránce, přišlo o víkendu o život při náletu na konvoj na jihu Sýrie. Incident se odehrál poblíž základny mezinárodní protiteroristické koalice pod velením Spojených států. S odkazem na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva …

Hrozí na Blízkém východě další válka? Íránský duchovní promluvil

02.09. 16:59

Teherán - Vypuknutí ozbrojeného konfliktu není v současnosti pravděpodobné, íránská armáda by ale měla být připravená a ostražitá. Podle agentury Reuters to dnes zástupcům íránských vzdušných sil řekl íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. Íránské ministerstvo obrany už v sobotu…

Írán jadernou dohodu plní, varují USA inspektoři MAAE

30.08. 17:42

Teherán/Vídeň - Írán podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) plní své závazky vyplývající z dohody o jeho jaderném programu. Jde o druhé vyjádření MAAE od května, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil, že USA od dohody odstupují.

Soud OSN jedná o stížnosti na USA kvůli sankcím

27.08. 21:21

Haag - Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes začal projednávat íránskou stížnost na Spojené státy. Teherán v ní tvrdí, že Washington nedávným znovuzavedením protiíránských sankcí porušil bilaterální dohodu o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955.

Írán a Sýrie podepsaly dohodu o vojenské spolupráci, Američany vyzval Asad k odchodu

27.08. 12:16

Damašek/Teherán - Írán je v syrské občanské válce stejně jako Rusko spojencem prezidenta Bašára Asada. Ministři obrany Íránu a Sýrie dnes podepsali dohodu o vojenské spolupráci obou zemí. To se nebude líbit USA a Izraeli.

Íránská právnička drží ve vězení hladovku, úřady zastrašují její blízké

26.08. 16:48

Teherán - Íránská právnička Nasrín Sotudíová hladovkou protestuje proti svému věznění a tlaku bezpečnostních složek na svou rodinu a rodinu svého manžela. Bojovnice za lidská práva v minulosti zastupovala vězněné opoziční aktivisty po sporných prezidentských volbách v červnu 2009, mladistvé čelící…

Šéf íránské diplomacie se zlobí: USA vedou proti Teheránu psychologickou válku

26.08. 13:08

Teherán - Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf pokračuje v nevybíravé kritice Spojených států. USA podle něj vede proti Íránu a jeho obchodním partnerům psychologickou válku.

Írán zasáhlo zemětřesení. Dva lidé zemřeli a 241 bylo zraněno

26.08. 09:20

Teherán - Severozápad Íránu dnes postihlo zemětřesení. Zahynuli nejméně dva lidé, zranění utrpělo 241 osob. Otřesy pocítili až v irácké metropoli.

V íránském Mašhadu vybuchl bojler. Tři domy se zřítily, deset lidí zemřelo

25.08. 17:23

Teherán - Ve městě Mašhad na severovýchodě Íránu dnes explodoval bojler, následky jsou tragické. Tři domy se zřítily, 15 jich je poškozeno. Zahynulo nejméně deset lidí.

USA kritizovaly EU za finanční pomoc Íránu, peníze prý půjdou na vražedné útoky v Evropě

25.08. 09:15

Washington/Brusel/Teherán - USA v pátek zkritizovaly rozhodnutí Evropské unie poslat Íránu finanční pomoc v hodnotě 18 milionů eur. Teherán čelí novým americkým sankcím od začátku měsíce a zavedení dalších sankcí se očekává na podzim.

Írán zasáhla písečná bouře, desítky zraněných

21.08. 16:25

Teherán - Jihovýchod Íránu dnes zasáhla mohutná písečná bouře, kvůli dýchycím potížím muselo do nemocnice 95 lidí.

Írán USA ignoruje, ropu chce prodávat dál

19.08. 18:02

Teherán/Vídeň - Íránská vláda chce prodávat ropu a disponovat s příjmy z prodeje i poté, co Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Teheránem a vyhlásily nové sankce.

USA podle Íránu chtějí svrhnout režim v Teheránu

19.08. 14:11

Teherán - Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf obvinil Spojené státy ze snahy o svržení režimu v Teheránu.

Ajatolláh Chameneí zakázal rozhovory s Američan, jsou to prý cynikové

13.08. 18:44

Teherán - Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes striktně vyloučil možnost, že by Írán využil nabídku amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednání. Vyjádřil se také k vážným ekonomickým problémům Íránu.

Írán představil novou moderní balistickou raketu, kterou prý nezachytí radary

13.08. 16:54

Teherán - Írán dnes oznámil, že dosáhl soběstačnosti ve všech oblastech obrany a pochlubil se novou balistickou raketou krátkého doletu Fateh Mobín. Země je připravena zbraň poskytnout spřáteleným zemím.

Zástupci států Kaspického moře podepsali historickou dohodu, jednání trvala dvě desetiletí

12.08. 18:19

Aktau - Vrcholní představitelé Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu dnes podepsali úmluvu o právním statusu Kaspického moře. Debata o vymezení sfér vlivu pobřežních států začala v roce 1996.

Průzkum: Američané mají větší obavy z Ruska než z Íránu

11.08. 12:35

Washington - Trumpova administrativa stále víc straší hrozbou ze strany Íránu, veřejnost to však vidí jinak. Průzkum mínění společnosti Ipsos a agentury Reuters ukázal, že většina Američanů považuje Rusko za větší hrozbu než Írán.

Státy Kaspického moře v neděli podepíší konvenci o právním statusu Kaspického moře

10.08. 19:44

Aktau - V neděli bude na "kaspickém summitu" v kazachstánském městě Aktau podepsána konvence o právním statusu Kaspického moře. Na znění dokumentu se dohodli zástupci Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu. Smlouva mimo jiné zakazuje přítomnost cizích ozbrojených sil v oblasti…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie