Články k tématu: Maďarsko

Evropský model v Bruselu se stal zastaralým, řekl Orbán na sjezdu strany

18.11. 20:55

Předsedou maďarské vládní strany Fidesz zůstává Viktor Orbán. V sobotu o tom rozhodli delegáti na XXX. sjezdu Fideszu. Uvedla to agentura Reuters.

Maďarsko neplánuje další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO

15.11. 18:25

Maďarský parlament zřejmě nebude další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO. Sejde se sice příští týden, hlasování ale není na programu a do konce podzimní schůze, tedy do 12. prosince, se hlasování o této otázce neobjevuje v parlamentním kalendáři. Uvedl to server hvg.hu.

Orbánův návrh zákona o ochraně "suverenity" se nelíbí opozici ani kritikům

13.11. 21:46

Plán maďarské vládní strany Fidesz předložit v úterý parlamentu návrh zákona o ochraně "suverenity" Maďarska vyvolává obavy místní opozice, nevládních organizací a nezávislých médií. Kritici tvrdí, že jde o pokus premiéra Viktora Orbána umlčet zbývající kritické hlasy a posílit svou moc. Uvedl to…

reklama

Stoltenberg chce urychlit přijetí Švédska do NATO, tlačí na Budapešť

09.11. 16:58

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání s maďarskou prezidentkou očekává, že Maďarsko neprodleně ratifikuje vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Uvedl to server hirtv.hu.

Slovensko nasadí masivní sílu na hranici s Maďarskem. Kvůli migraci

30.10. 19:38

Slovensko už v pondělí nasadí na zelenou hranici s Maďarskem masivní sílu, oznámili premiér Robert Fico (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ze stejné strany. Oba vládní politici krok odůvodnili bojem s nelegální migrací.

Maďarsko zatím neplánuje hlasovat o vstupu Švédska do NATO

24.10. 19:30

V programu aktuálního plenárního zasedání maďarského parlamentu není zařazeno schvalování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Pro server atv.hu to uvedlo tiskové oddělení zákonodárného sboru. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přitom očekává přijetí Švédska do aliance během schůzky…

Maďarsko o vstupu Švédska do NATO stále nerozhodlo. Něco jste slíbili, připomíná Finsko

17.10. 20:10

Pro Finsko je důležité, aby se Švédsko bezodkladně stalo členem Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro server 24.hu to v úterý uvedla finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová.

Maďarsko bude příští rok předsedat EU. Vídeň se Budapešti zastává

06.09. 13:53

Evropský parlament (EP) 1. června vyjádřil vážné obavy ohledně vývoje v Maďarsku vzhledem k nadcházejícímu maďarskému předsednictví v Radě EU ve druhém pololetí roku 2024. Europoslance znepokojuje stav hodnot EU v Maďarsku, některým zemím se ale představa, že by o svou pozici Maďarsko přišlo,…

Orbán: Česko získali eurofederalisté na svou stranu, drží s námi jen Polsko

22.07. 15:28

Evropští federalisté svými útoky na Visegrádskou čtyřku získali Česko na svou stranu, tvrdí maďarský premiér Viktor Orbán, který měl tradiční projev k maďarské menšině ve městě Baile Tušnad v Rumunsku. S Maďarskem podle něj aktuálně drží jen Polsko.

Evropský parlament chce v rezoluci navrhnout odebrání předsednictví Maďarsku

26.05. 11:50

Maďarsko podle některých europoslanců není kvůli několika porušením unijních zákonů způsobilé, aby se v příštím roce chopilo předsednictví Rady EU. Evropský parlament v této věci hodlá příští týden rozhodnout o příslušné rezoluci.

Maďarsko blokuje pomoc Ukrajině, stanovilo si podmínky

17.05. 16:16

Maďarsko stanovilo podmínky, za kterých uvolní unijní finanční prostředky určené na vojenskou pomoc Ukrajině. Jednou z nich je požadavek, aby Kyjev vyškrtl banku OTP ze seznamu sponzorů války. Uvedl to ve středu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Papež končí návštěvu Maďarska, v Budapešti odsloužil mši

30.04. 12:35

Papež František dnes zakončuje svou třídenní návštěvu Maďarska nejmasovější akcí. Hlava církve odsloužila mši na břehu Dunaje v hlavním městě Budapešti. I díky příznivému počasí dorazily desítky tisíc lidí.

Papež František se v Maďarsku setkal s uprchlíky

29.04. 15:06

Papež František poděkoval Maďarům za přijetí ukrajinských uprchlíků, kteří odešli ze své země po začátku ruské invaze na konci loňského února. Hlava církve je v Maďarsku od pátku, program její třídenní návštěvy vyvrcholí v neděli.

Papež František dorazil na plánovanou návštěvu Maďarska

28.04. 11:53

Papež František přiletěl do Maďarska na plánovanou několikadenní návštěvu. Dnes má na pogramu setkání s prezidentkou Katalin Novákovou a premiérem Viktorem Orbánem. Informoval server BBC.

Po Polsku zakázalo dovoz ukrajinského obilí také Maďarsko

Aktualizovali jsme 16.4.2023, 10:10, 16.04. 09:09

Maďarsko zakázalo dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, oznámila v noci na dnešek tamní média. K podobnému kroku se nedávno rozhodla také Varšava. Maďarský zákaz má stejně jako v polském případě platit do 30. června.

Maďarsko se nenechá USA dotlačit do války, prohlásil maďarský premiér Orbán

14.04. 09:19

Maďarsko nepodporuje válku, hlavním podporovatelem války jsou Spojené státy, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán podle agentury Reuters v pravidelném rozhlasovém vystoupení. USA jsou podle něj důležitý spojenec Maďarska, ale názory obou zemí na válku na Ukrajině se liší.

Vztahy mezi Polskem a Maďarskem se hodně změnily, uvedl Morawiecki

13.04. 19:29

Kdysi blízký vztah Polska s Maďarskem se velmi změnil kvůli postoji Budapešti k Ukrajině a k Rusku, prohlásil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki v americkém institutu Atlantická rada. Varšava podle něj nyní více spolupracuje s Rumunskem a pobaltskými státy. Ministerský předseda neuvedl, jaké…

Maďarsko se rozhodlo odejít z Ruskem kontrolované Mezinárodní investiční banky

13.04. 16:50

Maďarská vláda se rozhodla stáhnout své zástupce a odejít z Ruskem kontrolované Mezinárodní investiční banky (IIB), na jejíž tři vysoce postavené představitele o den dříve uvalily Spojené státy sankce. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na maďarské ministerstvo hospodářství.

Rakousko prodlouží kontroly na hranicích s dvěma sousedními zeměmi

Aktualizovali jsme 11.4.2023, 09:06, 11.04. 08:55

Rakousko prodlouží kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem o dalších šest měsíců. Podle agentury APA to dnes uvedl rakouský ministr vnitra Gerhard Karner, podle nějž je tento krok nutný v zájmu omezení migrace. Kontroly měly původně skončit 11. května.

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Aktualizovali jsme 27.3.2023, 21:44, 27.03. 18:58

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

Maďarsko by Putina kvůli zatykači ICC nezadrželo, uvedl šéf Orbánovy kanceláře

23.03. 15:03

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás. Jak dodal, neexistuje k tomu právní důvod. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal minulý týden na šéfa Kremlu zatykač…

Maďarsko by vstup Finska a Švédska do NATO mohlo ratifikovat příští měsíc

21.02. 21:59

Maďarský parlament by vstup Finska a Švédska do NATO mohl ratifikovat v březnu. S odvoláním na předběžný program příští schůze parlamentu o tom dnes informují maďarská média. Finsko a Švédsko podaly přihlášku do Severoatlantické aliance loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajině. S jejich…

Šéf Orbánova kabinetu ohlásil ústupek Bruselu ve snaze uvolnit peníze z EU

09.02. 16:44

Maďarští ministři, kteří zasedají ve vedení univerzit, odstoupí, aby tak uvolnili peníze z fondů Evropské unie určené pro program studentských výměn Erasmus a na výzkum. Tyto prostředky unie zmrazila v obavě, že by mohlo dojít ke střetu zájmů, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení šéfa…

Šéf maďarské diplomacie kritizoval amerického velvyslance v Budapešti

02.02. 20:48

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes obvinil amerického velvyslance v Budapešti, že se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí Maďarska. Podle agentury AP jde o doklad narůstajícího diplomatického rozkolu mezi Spojenými státy a Maďarskem. Szijjártó reagoval na vyjádření velvyslance…

Fotogalerie