Články k tématu: mapy

Východní část Česka se dočkala nových ortofotomap. Jde o 31 tisíc snímků celé Moravy

13.03. 08:33

Obyvatelé regionů na východě Česka se mohou podívat na svá města a domovy na nejnovějších ortofotomapách. Aktualizované letecké snímky Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje jsou od tohoto týdne dostupné na webu Chytremapy.cz a v mapových aplikacích GisOnline.cz. V…

Putin chce vydat nový atlas světa, Antarktida v něm bude mít ruské názvy

28.04. 08:51

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vydat nový atlas světa využívající zeměpisná pojmenování, které původně vymysleli ruští objevitelé, a ne v současnosti běžnější západní názvy. Takové pokřivování "geografické pravdy" podle Putina už nelze dále snášet, protože tím zaniká i historická…

Svět se mění? Afrika se kvůli obří trhlině rozpadá na dvě části

03.04. 11:47

Bude Afrika rozdělena na dvě části? V Keni se objevila obrovská trhlina, která neustále roste. To může do budoucna znamenat, že se kontinent rozpadne. Za několik desítek milionů let by to mohlo způsobit, že se kontinent rozdělí a navíc vznikne i zcela nový oceán.

reklama

Chybělo málo a svět mohl vypadat úplně jinak. Proč nedošlo ke kontroverznímu posouvání hranic?

Aktualizovali jsme 17.2.2018, 15:46, 17.02. 09:25

Státní hranice jak je známe dnes rozhodně nejsou žhavým tématem vášnivých debat. Přesto takto vůbec vypadat nemusely. Naopak, řada zemí mohla být větší, menší, nebo nemusely existovat vůbec.

Opravdu Evropa leží uprostřed světa? Mapy nás klamou už stovky let

21.08. 11:20

Grónsko velké jako celá Afrika, Evropa uprostřed mapy světa. Na školní atlasy a mapy, které takto zobrazují svět, jsme zvyklí již po staletí. Proč je ale Evropa uprostřed? A jak je to skutečně s velikostmi jednotlivých kontinentů?

reklama
Fotogalerie