Články k tématu: meteorický roj

Show na obloze: Blíží se vrchol Orionid, pozorování letos nebude rušit Měsíc

13.10. 16:24

Velmi dobré budou letos podmínky pro pozorování Orionid. Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholí 20. a 21. října. Pohled na Orionidy nebude rušit Měsíc, nejlepší doba pro pozorování nastane v brzkých ranních hodinách. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Podívanou ještě…

Show na obloze: Nebe nad Českem rozzáří meteorický roj Geminidy

14.12. 09:01

V noci ze soboty na neděli v Česku nastanou nejlepší podmínky pro pozorování každoročního meteorického roje Geminidy. Podívanou však letos může zhatit zkomplikovat velmi jasný Měsíc, řekl tiskový tajemník Astronomického ústavu Pavel Suchan.

Roj PERSEID vrcholí... Perseidy, krása přilétá z nebes

Aktualizovali jsme 12.8.2019, 17:01, 12.08. 00:48

Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí meteorický roj Perseid, který každoročně trvá od 17. července do 24. srpna. V době kolem maxima bude podle odborníků možné vidět za hodinu několik desítek meteorů.

reklama

V noci se dívejte na nebe: Vyvrcholí meteorický roj Kvadrantidy, zahlédnout můžete i kometu

03.01. 15:35

Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je meteorický roj Kvadrantidy, který vyvrcholí v noci z dneška na pátek. Podle astronomů nebude při jejich pozorování vůbec rušit Měsíc a zejména v pátečních ranních hodinách by mohlo zazářit až 80 meteorů za hodinu. Letos by měly být nejlepší…

Meteorologický roj Geminidy bude nejlepší pozorovat v noci na pátek

13.12. 07:59

V noci na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů v rámci roje Geminidy.

Nebezpečné pro Zemi? Čeští astronomové upozornili na meteorický roj

06.06. 15:23

Praha - Čeští astronomové upozornili na novou větev meteorického roje Taurid. Je velmi pravděpodobné, že se v ní nachází mnoho dosud neobjevených planetek o rozměrech desítek metrů i větších. Při takové velikosti mohou představovat reálné nebezpečí pro Zemi.

Na obloze lze pozorovat meteorický roj Kvadrantidy

03.01. 08:06

Praha - Od 1. do 10. ledna můžete na obloze pozorovat jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy. Letos bude pozorování přát i Měsíc, který nebude rušit svým svitem.

Každoroční meteorický roj Perseidy doplní konjunkce planet s Měsícem

02.08. 08:08

Praha - Letošní maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid nastane v odpoledních hodinách 12. srpna, tedy v pátek. Nejvíce meteorů v Česku spatříme v nocích ze čtvrtka na pátek (11./12. srpna) a z pátka na sobotu (12./13. srpna). V  průběhu  těchto  nocí  uvidíme  na městy neosvětlené…

reklama
Fotogalerie