reklama

Za hodinu může spadnout až 100, ale lidské oko jich i vzhledem k rozloze oblohy tolik nezachytí.

"Letošní maximum připadá na 13. srpen v 10 hodin středoevropského letního času. Takže noc s největším počtem meteorů bude z 12. na 13. srpna," uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Pozorování nebeské události může narušit Měsíc, který bude krátce před úplňkem. "Bude svítit prakticky po celou noc a rušit pozorování, zejména slabé meteory nebudou vidět vůbec. Vhodnější proto bude pozorovat v druhé polovině noci v nocích před maximem, počínaje 10. srpnem, kdy po jedné hodině už Měsíc zapadne pod obzor," doplnil Suchan.

Pro pozorování meteorického roje jsou nejvhodnější místa mimo města, nad nimiž je velké světelné znečištění. Nejlepší podmínky jsou vysoko v horách.

Meteory jsou světelné jevy, které nastávají při průletu meteoroidu zemskou atmosférou. "V případě Perseid jde o pozůstatky z komety Swift - Tuttle, které se srážejí se Zemí, velkou rychlostí 59 km/s vstupují do atmosféry a shoří. Meteory vypadají jako svítící body, které během pár sekund proletí částí oblohy. Někdy za nimi zbývá ještě pár sekund stopa,” uvedl Suchan. Perseidám se někdy přezdívá Slzy svatého Vavřince podle světce, který má 10. srpna svátek.