Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Perseidy vyhlížejí i meteorologové. Počasí má být ideální

Perseidy ve Vodnáři
Perseidy ve Vodnáři
Foto: Dr. Pavel Spurný

Nejlepší podmínky pro pozorování Perseid letos nastanou v brzkých ranních hodinách v noci z pondělí 12. na úterý 13. srpna. Počasí by všem milovníkům astronomie nemělo zážitek pokazit. 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou nadcházející noci jedny z nejpříhodnějších pro pozorování "padajících hvězd", tedy meteorů meteorického roje Perseid.

"Letošní Perseidy budou mít velmi dobré pozorovací podmínky. Měsíc bude rušit pouze málo a hlavně - čekají nás jasné noci. Z hlediska počasí tedy doslova 'nebude co řešit'. Jedinou menší nevýhodu pozorování meteorů má - je nutno zavítat pod co nejtmavší oblohu ideálně daleko mimo města a vyčkat v nejlepším případě až do druhé poloviny noci, kdy zapadne Měsíc a radiant v souhvězdí Persea (místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétávají) vystoupá výš nad obzor," uvedli meteorologové na sociální síti X. 

Dodali také, že následující noci nebudou příliš chladné. Teploty se budou většinou pohybovat kolem 15 °C. Vyšší mohou být na horách, nižší v údolích. 

První zmínky o meteorickém roji Perseidy pocházejí ze třetího století. Lidé si tehdy meteorů všimli krátce po umučení svatého Vavřince. Někdy se jim proto přezdívá Slzy svatého Vavřince. Jde o prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Znovu k tomu dojde až v roce 2126.

Témata:  perseidy ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

8:27

Rudolf Hrušínský vyděsil diváky Ulice. Po dvaceti letech nastávají dramatické chvíle

Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Marek Výborný

Slintavka a kulhavka na hranicích s Českem: Stát zavádí první opatření, dotknou se dopravy

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.