Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Show na obloze: Nebe nad Českem rozzáří meteorický roj Geminidy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Dr. Pavel Spurný

V noci ze soboty na neděli v Česku nastanou nejlepší podmínky pro pozorování každoročního meteorického roje Geminidy. Podívanou však letos může zhatit zkomplikovat velmi jasný Měsíc, řekl tiskový tajemník Astronomického ústavu Pavel Suchan.

Největší frekvence meteorů bude v sobotu ve 13:00, tedy za bílého dne. "Po jedenácté večerní by se však mělo začít vyjasňovat, do čtyř hodin ráno pak má být na většině území jasno, rozhodně východně od Prahy," podotkl Suchan k noci ze soboty na neděli.

Nejlepší podmínky pro sledování Geminid nastanou mezi půlnocí a třetí hodinou ráno i proto že souhvězdí Blíženců, odkud meteory zdánlivě vylétají, bude vysoko nad obzorem. Podle Suchana však hrozí, že slabší objekty přesvítí Měsíc, nastane totiž teprve třetí noc po úplňku.

Při meteorickém roji proud částic meziplanetárního prachu křižuje zemskou dráhu. Tyto částice se při průletu atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a nechávají za sebou zářící stopu. Výsledným zábleskům se odborně říká meteory, lidově "padající hvězdy". Ačkoliv nejběžnějším mateřským tělesem meteorických rojů bývá kometa, v případě Geminid ledoprachové částice pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon.

Meteory padají náhodně po celé obloze. Astronomové k pozorování doporučují místa vzdálená od světelného znečištění z měst a hory. První zprávy o tomto roji pocházejí z roku 1862.

Témata:  meteorický roj vesmir geminidy

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy