Články k tématu: NATO

NATO plánuje větší podporu EU ve Středozemním moři

19.05. 12:58

Brusel - Ministři zahraničí členských zemí NATO dnes jednali v Bruselu. Aliance uvažuje o změně mandátu své dlouholeté protiteroristické operace ve Středozemním moři tak, aby mohly její lodě více podpořit námořní operaci EU označovanou Sophia.

NATO bude diskutovat o posílení východního křídla kvůli agresivnímu Rusku

18.05. 16:01

Brusel - Ve čtvrtek a pátek budou v Bruselu jednat ministři zahraničí NATO o další politice aliance. V reakci na chování Ruska se zvažuje posílení sil ve východní Evropě.

VIDEO: Výbuchy a ostrá střelba. Nejlepší tankisté na světě se sešli v Německu

18.05. 15:36

Grafenwöhr - V německém Grafenwöhru se uskutečnila unikátní soutěž, do níž se zapojily tankové čety ze šesti zemí NATO. Klání, v němž se zápolilo v útočných i obranných manévrech s ostrou střelbou a v dalších armádních dovednostech má jednoznačného vítěze. Nejlepšími tankisty se stali Němci.

Polsko přivítalo 1500 vojáků NATO, cvičení potrvá 10 dní

17.05. 19:31

Varšava – Do Polska se sjelo asi 1500 vojáků z Polska, Velké Británie, Španělska a Albánie. Ti spolu budou deset dní cvičit v rámci manévrů „Brilliant Jump 2016“.

EU musí mít společnou politiku, jinak se rozpadne, varuje stratég

16.05. 18:07

Washington/Praha - Evropská unie může existovat jen tehdy, pokud má společnou politiku. Tvrdí to americký stratég George Friedman s tím, že Evropa jako taková se už rozpadla.

Síly velmi rychlé reakce NATO nemohou čelit Rusku. Jaký je záložní plán?

16.05. 15:34

Londýn - Síly velmi rychlé reakce NATO nemohou být vyslány do východní Evropy v případě války s Ruskem. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na dva alianční generály. NATO proto počítá s tím, že obranu svého východního křídla zajistí jinak.

NATO čekají důležitá rozhodnutí, varuje analytik

Aktualizovali jsme 16.5.2016, 15:07, 16.05. 11:26

Brusel – V červenci letošního roku se ve Varšavě odehraje klíčový summit NATO, který rozhodne o dalším postupu a budoucnosti aliance. Robbie Grammer, ředitel Iniciativy za transatlantickou bezpečnost think tanku Atlantic Council, upozorňuje, že NATO bude muset učinit některé důležité kroky.

KSČM postoj nezmění. Konec NATO a daňových rájů

15.05. 11:54

Praha - Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) nezmění svoje směřování. Komunisté dál budou požadovat vystoupení Česka ze Severoatlantického paktu, zrušení NATO.

Vztahy NATO s Ruskem se vyostřují. Týká se to protiraketového štítu

13.05. 16:13

Moskva - Budování protiraketového štítu v Evropě je jasné porušení odzbrojovacích dohod, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Moskva nevěří NATO, že systém není namířen proti Rusku.

Ruskou odvetnou akci za štíty nad Evropou odnese Rumunsko a Polsko, píše ruský tisk

13.05. 13:03

Moskva - List Novaja gazeta analyzuje možné reakce Ruska na čtvrteční spuštění protiraketového systému v Rumunsku, podobné zařízení má vzniknout i v Polsku. Podle oficiálního stanoviska Washingtonu je štít ochranou proti balistickým raketám Íránu, Moskva to ale vidí jinak.

EU nemá problémy kvůli uprchlíkům, měla je už dávno. A co teprve NATO...

13.05. 09:12

Praha - Americký stratég George Friedman v rozhovoru pro natoaktual.cz, který zveřejnil server idnes.cz, varoval, že problémy Evropské unie nevznikly uprchlickou krizí, problémy prý toto uskupení provází od počátků.

USA nasadily v Evropě protiraketový štít. Rusko zuří

12.05. 17:08

Deveselu - Američené dnes uvedli do provozu protiraketový štít v Rumunsku. Má chránit evropské členy NATO před balistickými raketami, proti projektu dlouhodobě protestuje Rusko.

Američané spustili protiraketový štít, co na to Rusko?

12.05. 13:16

Deveselu/Moskva - Američané dnes uvedli do provozu protiraketový štít v Rumunsku, má chránit evropské členy NATO před balistickými raketami. Proti projektu dlouhodobě protestuje Rusko, aliance ale tvrdí, že systém není namířen proti Moskvě.

NATO versus Rusko: Hrozí další studená válka?

11.05. 19:05

Washington - NATO musí být velmi opatrné, aby ve vztahu s Ruskem nevyvolalo další studenou válku, varuje bývalý americký ministr obrany, Chuck Hagel. Jak podle něj postupovat?

Podle ruské vojenské doktríny je Evropa ve válečném stavu

09.05. 11:52

Brusel - Předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, vyzval evropské členy NATO, aby vynakládaly až 2% svého hrubého domácího produktu pro obranu. Cílem je snížit vliv USA, které teď pokrývají až 75% nákladů NATO. Podle Pavla dnešní Evropa čelí dvěma vážným hrozbám. Jeho slova přinesl…

NATO chce destabilizovat Kavkaz. Rusko reaguje na cvičení v Gruzii

Aktualizovali jsme 7.5.2016, 23:33, 07.05. 09:01

Moskva - NATO se snaží destabilizovat Kavkaz, tvrdí ruské ministertvo zahraničí. Moskva těmito slovy v pátek reagovala na vojenské cvičení, které se má od příštího týdne uskutečnit v Gruzii. Ze strany Severoatlantické aliance se ho zúčastní USA a Británie.

Rusko má strach z NATO, posílí vojáky na hranicích

Aktualizovali jsme 6.5.2016, 23:24, 06.05. 18:57

Moskva – Rusko se chystá posílit počet jednotek na svých hranicích. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu to zdůvodnil reakcí na sílící vojenskou přítomnost NATO ve Východní Evropě. Informoval o tom server Voice of America.

Vztah Ukrajiny a NATO v ohrožení, kde je problém?

06.05. 15:12

Washington - Budoucí vztahy Ukrajiny s NATO jsou značně nejisté, napsal dnes expert na východoevropské reformy Josh Cohen v komentáři zveřejněném agenturou Reuters. Důvodem jsou protichůdné názory a postoje, které přícházejí od diplomatů USA.

Chtějí USA válku s Ruskem? Americký ministr vydal prohlášení

05.05. 11:34

Berlín - Americký ministr obrany Ashton Carter obvinil Rusko z „jaderného řinčení zbraněmi" a z toho, že záměrně narušuje mezinárodní řád. Dodal, že napjatých vztahů s Moskvou sice lituje, na druhou stranu však dodal, že USA musí „upřednostnit odstrašování“ v rámci východního křídla NATO.

NATO má nového šéfa ozbrojených sil, jaké kroky hodlá podniknout?

04.05. 21:09

Brusel – Funkce se dnes ujal nový vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě. Amerického generála Philipa Breedlovea vystřídá jeho krajan generál Curtis Scaparrotti.

Komentátor Petránek hlásá: Turecko zrazuje NATO, ošetřuje teroristy IS

Aktualizovali jsme 3.5.2016, 17:44, 02.05. 12:59

Praha - Turecko zrazuje NATO a jeho členství je třeba rázně revidovat. Tvrdí to známý komentátor Jan Petránek s tím, že jediným řešením je dohoda světových velmocí.

Evropo pozor, Rusku se nedá věřit. Jednání s NATO je jen předehra, říká rozhořčený odborník

Aktualizovali jsme 3.5.2016, 14:17, 03.05. 08:36

Washington - Americký odborník na zahraniční politiku, Stephen Blake, hovoří o tom, proč by sankce proti Rusku měli zůstat v platnosti i o tom, jaké jsou nyní cíle prezidenta Vladimíra Putina.

Přijímání nových členů do NATO: Ano či ne? Analytik se otázky nebojí

Aktualizovali jsme 3.5.2016, 14:10, 03.05. 10:45

Americký vyslanec při NATO Douglas Lute nedávno způsobil zemětřesení ve východní Evropě, když naznačil, že by Severoatlantická aliance neměla v blízké budoucnosti přijímat nové členy. Jako důvod uvedl, že by si mohla znepřátelit Rusko, připomíná bezpečnostní analytik a bývalý poradce britského…

Švédsko a Finsko zvažují společný vstup do NATO

Aktualizovali jsme 30.4.2016, 15:54, 30.04. 10:05

Helsinky - Pokud se Finsko rozhodne přidat k Severoatlantické alianci NATO, musí se připravit na ostrou reakci Ruska. Tvrdí to expertní komise, která výsledky své analýzy dnes předala finské vládě. Informuje agentura AP.

Fotogalerie