Články k tématu: rakousko

Rakousko nechce do visegrádské čtyřky, je příliš protibruselská, oznámil Kurz

Aktualizovali jsme 19.10.2017, 22:18, 19.10. 19:39

Vídeň - Vítěz rakouských parlamentních voleb a očekávaný budoucí kancléř Sebastian Kurz nemá zájem o přičlenění své země k visegrádské skupině (V4). Vádí mu příliš kritické názory vůči Bruselu, které zaznívají z Česka, Polska či Maďarska.

Rakouský prezident Van der Bellen v pátek pověří Kurze sestavením vlády

19.10. 17:01

Vídeň - Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověří v pátek předsedu lidové strany (ÖVP) Sebastiana Kurze sestavením příští vlády. Ten zatím neoznámil, kterou stranu by mohl ve věci budoucí koalice oslovit jako první.

Předseda Svobodných Strache: Jsme připraveni jednat o koalici, chceme ministerstvo vnitra

18.10. 16:12

Vídeň - Šéf rakouské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) je připraven vyjednávat o koalici. Strana, kterou odpůrci označují za pravicově populistickou, skončila v parlamentních volbách na třetím místě.

reklama

Kurz chce být aktivním účastníkem v rámci EU

17.10. 21:42

Vídeň - Vůdce rakouských lidovců Sebastian Kurz, jehož strana zvítězila v nedělních parlamentních volbách, dnes řekl, že chce být "aktivním účastníkem" v rámci Evropské unie.

Korespondenční hlasování změnilo pořadí: Sociální demokraté skončili v rakouských volbách druzí, porazili Svobodné

17.10. 08:40

Vídeň - Podle upřesněných výsledků nedělních parlamentních voleb v Rakousku skončili na druhém místě Sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Kerna. Vyhrála lidová strana (ÖVP) ministra zahraniční Sebastiana Kurze. Volební účast po vyhrocené volební kampani dosáhla 79,4 procenta.

Rakousko si na novou vládu počká. Jaké možnosti nabízí povolební matematika?

16.10. 16:29

Vídeň - Předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz (31) bude sestavením nové vlády zřejmě pověřen nejdříve v pátek. Nový parlament se sejde poprvé 9. listopadu. Jaká nakonec vznikne koalice, je stále ve hvězdách.

Protiimigrační Svobodní v rakouské vládě? Přišla první reakce Merkelové i Junckera

16.10. 15:34

Brusel/Berlín - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes popřál vítězi nedělních rakouských voleb Sebastianu Kurzovi úspěch při sestavování stabilní a proevropské vlády. Úspěch Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v parlamentních volbách je podle německé kancléřky Angely Merkelové velkou výzvou…

Rakousko bude po volbách v EU víc slyšet. Pomůže to i nám, shodují se čeští ekonomové

16.10. 13:46

Praha - Výsledek rakouských parlamentních voleb ovlivní ekonomické vztahy Rakouska a Česka minimálně. Podle některých analytiků lze očekávat posun Rakouska v politice vůči EU tak, že se více přiblíží stanovisku zemí visegrádské čtyřky.

Jednání jsou v plném proudu: V Rakousku se rýsuje černo-modrá koalice

16.10. 12:51

Vídeň - Rakouské deníky dnes píšou o přelomu, poté co v nedělních parlamentních volbách zvítězili lidovci (ÖVP) 31letého ministra zahraničí Sebatiana Kurze a historicky nejlepšího výsledku málem dosáhla populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Rakousko po volbách čeká posun politické scény, zní ze Slovenska

16.10. 12:39

Bratislava - Slovenské noviny i servery dnes v komentářích poukazují na vysoký volební zisk protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Nedělní parlamentní volby vyhráli lidovci (ÖVP) Sebastiana Kurze, socialisté (SPÖ) dosavadního kancléře Christiana Kerna jsou zřejmě až třetí.

Evropské protiimigrační strany oslavují úspěch FPÖ v Rakousku, naopak Židé mají strach

15.10. 23:04

Vídeň - Protiimigrační a protiislámské strany z Francie, Nizozemska či Itálie dnes blahopřály k úspěchu Svobodné straně Rakouska (FPÖ), která podle odhadů získala ve volbách zhruba 26 procent hlasů. Naopak obavy z posunu Rakouska doprava dnes vyjádřil lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

V Innsbrucku nebudou ZOH 2026, obyvatelé Tyrolska byli v referendu proti

15.10. 21:12

Innsburck - Innsbruck se nebude ucházet o pořadatelství zimních olympijských her v roce 2026. Pro "ne" hlasovalo v tyrolském referendu 53,35 procenta voličů.

Rakouský prezident je připraven pověřit Kurze sestavením vlády

15.10. 20:55

Vídeň - Sebastian Kurz má nakročeno do kancléřského křesla. Ve svých 31 letech by se tak stal nejmladším šéfem vlády v Evropě. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen je připraven šéfa lidovců a dosavadního ministra zahraničí pověřit sestavením kabinetu.

Kern z čela SPÖ nehodlá odejít, vítěz voleb Kurz avizuje velké změny

15.10. 20:13

Vídeň - Rakouský kancléř Christian Kern oznámil, že se po volební porážce nechystá odstoupit z čela sociálních demokratů (SPÖ). Postěžoval si, že v poslední době byla neustále nastolována pravicová témata a obvinil i média, že to podporovala. Od pondělí se podle něj v Rakousku bude diskutovat o…

První odhady: V Rakousku vyhráli lidovci, uspěla i krajní pravice

15.10. 18:00

Vídeň - V předčasných parlamentních volbách v Rakousku dnes jen těsně zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Druhá Svobodná strana Rakouska (FPÖ) i třetí sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Kerna dostali podle propočtů televize ORF přes 26…

Důchodce chtěl na jihu Rakouska podpálit volební místnost

15.10. 15:53

Vídeň - Muž (77) se dnes v městečku Hartberg na jihu Rakouska patrně pokusil podpálit volební místnost. Na místě stačil kolem 11:30 SELČ vyprázdnit kanistr s benzinem a hrozil členům volební komise kapesním nožem.

Favorit na kancléře Kurz dorazil k volbám, obklopili ho novináři z celého světa

15.10. 14:25

Vídeň - Rakušané dnes volí nový parlament a hlasování pozorně sleduje celá Evropa. Předsedu lidovců (ÖVP) a ministra zahraničí Sebastiana Kurze při jeho příchod do volební místnosti provázel nebývalý zájem médií. Ve Vídni vhodil do urny svůj hlasovací lístek i rakouský prezident Alexander Van der…

Rakouský kancléř Kern už odvolil. Chystá oslavu, průzkumy ale hovoří jinak

15.10. 12:27

Vídeň - Jako první z lídrů velkých politických stran odevzdal svůj hlas v rakouských parlamentních volbách kancléř Christian Kern. Průzkumy přisuzují jeho Sociálnědemokratické straně Rakouska (SPÖ) až třetí příčku za jasnými favority voleb, lidovou stranou (ÖVP) ministra zahraničí Sebastiana Kurze,…

Rakušané od časného rána volí nový parlament

15.10. 10:30

Vídeň - V Rakousku se dnes konají předčasné parlamentní volby. Zhruba 6,4 milionu oprávněných voličů si vybírá z rekordních 16 politických stran a hnutí, z nichž jen šest má reálnou šanci překonat čtyřprocentní klauzuli pro vstup do nyní 183členné Národní rady. Favoritem je lidová strana (ÖVP) v…

V Alpách se zřítila Slovenka. Kolega jí chtěl pomoci, spadl také

14.10. 20:09

Vídeň - Ve východní části rakouských Alp se dnes zřítilia turistka ze Slovenska. Byť spadla z 30metrové výšky, utrpěla ale jen lehká zranění. Podobně dopadl i její kolega.

Napětí v Rakousku by se dalo krájet. Politici na poslední chvíli lákají voliče

14.10. 16:06

Vídeň - Oficiální závěrečné mítinky na závěr předvolební kampaně v Rakousku sice strany uspořádaly už v pátek, sociálnědemokratický (SPÖ) kancléř Christian Kern i předseda lidovců (ÖVP) a ministr zahraničí Sebastian Kurz ale dnes dopoledne znovu neúnavně řečnili před občany.

Volit už v 16 letech? V Rakousku to funguje

14.10. 11:51

Vídeň - Rakušené v neděli 15. října rozhodnou o složení nového parlamentu. Volební právo v alpské zemí je od 16 let. Svou přípravu na volební akt popisovali vídeňští gymnazisté. Všichni se shodli na tom, že za možnost spolurozhodovat o osudu své země už v tak mladém věku jsou rádi.

Rvačka kvůli zákazu burek: Muslimka napadla učitelku, musela zasahovat policie

Aktualizovali jsme 13.10.2017, 23:28, 12.10. 14:33

Vídeň – Od začátku října platí v Rakousku zákaz zahalovaní, který se dotkl především muslimských žen. Tamní média v minulých dnech informovala, že policisté dodržování zákazu kontrolují přímo v ulicích. Hlášen už je také první konflikt, který nové pravidlo vyvolalo.

Češi žijící v Rakousku vidí ve volbách naději na utužení vztahů

13.10. 19:33

Vídeň - Rakušané českého původu vzhlížejí k nadcházejícím nedělním volbám do rakouského parlamentu s nadějí. Zhoršení vztahů se neobávají ani v případě předpokládaného konce velké koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP) a vstupu pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) do…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací