Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko dnes vypne plyn Rakousku: EU přichází o jednoho z největších dovozců fosilních paliv

Terminál pro LNG, ilustrační fotografie
Terminál pro LNG, ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Rusko dnes vypne plyn Rakousku. Evropské ceny plynu v reakci na zprávu poskočily na takřka roční maximum. Nyní se pohybují na úrovni 46,3 eura za megawatthodinu.

Je to špatná zpráva i pro Slovensko, jemuž se notně ztenčí příjem za tranzit plynu.

Rakouský podnik OMV, který většinově ovládá konsorcium států Rakouska a Abú Dhabí, předevčírem u Mezinárodní obchodní komory vyhrál arbitrážní spor s ruským Gazpromem, jejž ovládá Kreml. Přisouzené odškodné chtěl OMV získávat započtením proti dodávkám plynu z Ruska, čímž by za ně fakticky neplatil. Gazprom proto raději zavírá kohouty.

Od zítřka tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko. Některé země EU ale odebírají ruský zkapalněný plyn, dodávaní námořní cestou. Jde zejména o Francii, Belgii a Španělsko.

Pokud připočteme ještě odběry ropy, je v EU největším dovozcem ruských fosilních energií Francie, jak vyplývá z dat finského institutu CREA.

Letos v říjnu Francie dovezla ruská fosilní paliva v přepočtu celkem za 5,7 miliardy korun. Druhou příčku obsadilo právě Rakousko, jež dovezlo ruské fosilní energie za 5,6 miliardy korun. Třetí pak bylo Slovensko s dovozem za 5,3 miliardy, čtvrté Maďarsko (5,2 miliardy) a konečně pátá Belgie (4,4 miliardy).

Témata:  Rakousko Rusko zemní plyn OMV

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 11:20

Novinky o zdraví Jany Bouškové. Vydra prozradil, jak probíhá rehabilitace

Na populárním pořadu Prostřeno se od pondělí podepíše, že z pracovního procesu vypadla Jana Boušková. Volba jejího manžela při výběru dočasného záskoku padla na jinou nositelku stejného křestního jména Janu Paulovou. Diváky ale samozřejmě zajímá, jak na tom je tradiční průvodkyně pořadem, na kterou jsou zvyklí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy