Články k tématu: ropa

Jako z postapokalyptického filmu. Jak by lidé žili bez ropy?

09.02. 13:49

Po ulicích se povalují odpadky, auta, která několik let nevyjela, pokrývá vrstva koroze, a lidé živoří. Už několik let nejedli maso, elektřina je dostupná jen ve vyhraněnou denní dobu a noci jsou studené a chladné. Tohle není scéna z katastrofického filmu, ale možná budoucnost nás všech. Takto by…

Američané zvažují uvalení ropných sankcí na Venezuelu, prohlásil Tillerson

04.02. 22:08

Buenos Aires - Šéf americké diplomacie Rex Tillerson dnes při návštěvě Argentiny prohlásil, že Spojené státy stále uvažují o sankcích na export ropy z Venezuely.

Ropa z potopeného tankeru zasáhla břehy Japonska

02.02. 22:21

Tokio/Peking/Teherán - Ropa uniklá z íránského tankeru, který se potopil minulý měsíc ve Východočínském moři, pravděpodobně zasáhla jižní pobřeží Japonska, informovala dnes japonská pobřežní stráž.

reklama

Saúdskoarabská ropná společnost Aramco má zájem o expanzi v USA

24.01. 22:01

Davos (Švýcarsko) - Saúdskoarabská ropná společnost Aramco má zájem o rozšiřování aktivit ve Spojených státech. Tamní podnikatelské prostředí je podle firmy čím dál atraktivnější díky daňové reformě a podpoře ropného průmyslu ze strany prezidenta Donalda Trumpa.

Boje o ropu nebo vodu? Experti prozrazují, co nás v následujících letech čeká

13.01. 15:00

Voda a ropa jsou nejcennější kapaliny, které lidstvo potřebuje k přežití. V obou případech ale dochází k postupnému úbytku, což může podle některých vést až k válkám. Odborníci se ale domnívají, že nic takového v dohledné době nehrozí.

Trumpova administrativa nepovolí těžbu ropy u Floridy, výjimku chtějí i další státy

10.01. 12:10

Washington/Miami - Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý týden uvedla, že zamýšlí zpřístupnit skoro celou oblast pobřežních vod USA těžbě ropy a zemního plynu. Řadě států se to ale nelíbí a žádají o výjimky. Už bylo vyhověno Floridě.

Havarovaný tanker u čínských břehů stále ještě hoří. Hrozí, že vybuchne a potopí se

08.01. 12:12

Šanghaj - Íránský tanker po sobotní srážce s čínskou nákladní lodí stále hoří. Hrozí, že exploduje a potopí se. Na palubě tankeru se našlo jedno tělo, které bylo odesláno do Šanghaje k identifikaci. Posádku tvořilo 30 Íránců a dva Bangladéšané.

Trump: Čína dodává i přes zákaz naftu Severní Koreji

28.12. 20:17

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru kritizoval Čínu za dodávky nafty Severní Koreji. Prezident napsal, že takto nelze problém související s KLDR vyřešit přátelskou cestou.

Kapalina cennější než voda? Co vše se dnes vyrábí z ropy?

23.10. 11:26

Těžko najdeme surovinu, která by pro lidstvo důležitější, než ropa. Potřebujeme ji nejen pro výrobu paliv, ale najdeme ji i v plastech, oblečení, nebo v kosmetických výrobcích. Její zásoby ale nejsou nekonečné...

Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem

20.10. 14:20

Moskva - Ruský ropný gigant Rosněfť se dohodl na převzetí kontroly nad hlavním ropovodem v iráckém Kurdistánu. Firma tak dále posiluje svoji pozici hlavního zahraničního investora v tomto autonomním regionu. Její podíl v projektu může činit až 60 procent, zatímco současný provozovatel plynovodu KAR…

Irácká vláda chce obnovit vývoz ropy trasou uzavřenou kvůli Islámskému státu

10.10. 16:32

Bagdád - Irák chce obnovit vývoz ropy státním ropovodem mezi iráckým Kirkúkem a tureckým Ceyhanem. Od roku 2014 byla tato trasa uzavřena kvůli bojům proti Islámskému státu. Diskutuje se také o osudu mobilních operátorů na území Kurdistánu.

Džihádisté řádili v Iráku, zapálil tři ropné vrty

02.10. 17:04

Bagdád - Islámský stát (IS) u irácké Havídži zapálil tři ropné vrty. Jeden požár se podařilo dostat pod kontrolu. Podle expertů zatím nelze odhadnout rozsah způsobených škod, jelikož vyslat k vrtům specialisty je riskantní.

Saúdská Arábie se propadla do recese

30.09. 18:07

Rijád - Ekonomika Saúdské Arábie se ve druhém čtvrtletí propadla do recese. Hrubý domácí produkt upravený o inflaci se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil o 2,3 procenta po poklesu o 3,8 procenta v prvních třech měsících.

Jak by vypadal svět bez ropy? Války, hladomor, teror

23.09. 15:13

Už několik let slyšíme o přicházející ropné krizi, ale fosilní palivo využíváme čím dál, tím častěji. Pokud si třeba myslíte, že nedostatek ropy vyřešíme elektrickými auty a všechno bude v pořádku, asi budete v případě katastrofy hodně překvapení. Svět je závislý na ropě a s nadsázkou se dá říct,…

Čína se postavila KLDR. zavedla první opatření

23.09. 11:44

Peking - Čína od října omezí vývoz některých ropných produktů do KLDR a s okamžitou platností zakazuje export zkapalněného zemního plynu do sousední země.

Populární pláže v Aténách ohrožuje ropná skvrna

14.09. 16:24

Atény - Tanker přepravující 2500 tun ropy se ze zatím neznámých důvodů v neděli potopil u ostrova Salamina. Ropná skvrna se šíří a již ohrožuje nejoblíbenější pláže Atén. Ekologické organizace obviňují úřady, že na havárii nedostatečně reagovaly, takže se vymkla kontrole.

Vykáže aúdskoarabský ropný gigant Aramco před nabídkou akcií nejvyšší zisk na světě?

12.09. 09:51

Londýn/Rijád - Investoři již dlouhou dobu uvažují, zda tržní hodnota ropného gigantu Saudi Aramco může být zhruba dva biliony dolarů (43,6 bilionu Kč), jak naznačil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán Saúd. Podle analytiků by se v takovém případě měl roční zisk firmy pohybovat kolem 130…

Elektromobily jako nositel pokroku? Ropné korporace s nimi mají problém

09.09. 11:58

New York - Když ve Spojených státech koncem 19. století odstartovala těžba ropy, benzin byl považován za zbytečný vedlejší produkt petroleje. Změnu přinesla hromadná výroba automobilů. Symbióza mezi ropou a auty, která přetvářela společnost, začíná o sto let později drhnout, píše list Financial…

USA chtějí po OSN zavedení ropného embarga vůči KLDR

06.09. 22:17

New York - Spojené státy v návrhu rezoluce OSN požadují ropné embargo vůči Severní Koreji kvůli jejímu raketovému a jadernému programu.

Francie ukončí na svém území těžbu ropy a plynu

06.09. 19:45

Paříž - Francouzská vláda hodlá do roku 2040 ukončit veškerou těžbu ropy a zemního plynu na svém území i v zámořských teritoriích.

Čínská CEFC dojednala strategickou smlouvu s ruským gigantem Rosněfť

03.09. 16:53

Moskva - Ruská společnost Rosněfť podepsala smlouvu s čínskou CEFC China Energy o zvýšení přímých dodávek ruské ropy do Číny. Původně se spekulovalo, že CEFC jedná o koupi podílu v Rosněfti.

Hurikán Harvey srazil cenu ropy v USA

01.09. 17:53

Londýn/New York - Cena ropy dnes opět klesla, poptávku snižují odstavené rafinerie na jihu USA po řádění hurikánu Harvey. Záplavy paralyzovaly asi čtvrtinu kapacity amerických rafinerií. Vláda začala uvolňovat strategické rezervy ropy.

Ceny ropy stoupají, v USA je benzin nejdražší od roku 2015

31.08. 22:27

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes výrazně zvýšily, podařilo se jim tak smazat velkou část ztrát z předchozího dne. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ale i tak směřuje k nejvýraznější měsíční ztrátě za více než rok.

Česko doplatí na protiruské sankce? Firmy budou trpět, tvrdí zahraniční analýzy

Aktualizovali jsme 26.8.2017, 15:16, 26.08. 08:15

Spojené státy uvalily sankce na Rusko a stavbu jejich nového plynovodu Nord Stream - 2. Tyto sankce by mohly ohrozit nejen ruskou ekonomiku, která je na dodávání paliva závislá, ale také Českou republiku. To tvrdí zahraniční analytický server.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací