Články k tématu: ropa

Exploze ropovodu v Nigérii zabila nejméně 30 lidí

13.10. 18:49

Při výbuchu a následném požáru ropovodu na jihovýchodě Nigérie v pátek zahynulo nejméně 30 osob. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj. Neštěstí způsobili zloději, kteří potrubí nařízli, oznámily nigerijské úřady i provozovatel ropovodu. Některá místní média…

Starší, než dinosauři: Posledním žijícím lalokoploutvým rybám hrozí vyhynutí

27.08. 09:43

Podle dostupných informací žije na světě ještě 30 takzvaných lalokoploutvých prehistorických ryb, kterým v důsledku ropného průmyslu hrozí vyhynutí. Přestože se jedná o druh, který údajně žil před 410-650 miliony lety, tak jeho nejznámější zástupce latimérie podivná stále žije. Informoval o tom…

Írán USA ignoruje, ropu chce prodávat dál

19.08. 18:02

Teherán/Vídeň - Íránská vláda chce prodávat ropu a disponovat s příjmy z prodeje i poté, co Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Teheránem a vyhlásily nové sankce.

reklama

Svět je zachráněn? Vědci mají po dlouhé době dobrou zprávu

23.07. 06:30

Brusel - Nejnovější statistiky EU mluví zcela jasně ve prospěch evropské zelené politiky. Podle údajů z roku 2017 se podařilo zvýšit až o 70 % průměrnou spotřebu fosilních paliv, díky čemuž se snížila emise skleníkových plynů. Informoval o tom server Politico.eu.

Nově zvolený prezident Mexika hodlá skoncovat s dovozem paliv

08.07. 11:01

Mexiko - Andrés Manuel López Obrador, který se v prosinci po dlouhé době stane prvním levicovým prezidentem Mexika, se hodlá okamžitě po nástupu do funkce zaměřit na rozvoj ropného průmyslu. Už avizoval, že chce do tří let ukončit masivní dovoz paliv a současně posílit domácí sektor zpracování ropy…

Saúdové souhlasí s výrazným zvýšením těžby ropy, tvrdí Trump

30.06. 19:22

Washington/Rijád - Saúdskoarabský král Salmán souhlasil se žádostí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení těžby ropy, a to možná až o dva miliony barelů denně.

Amerika vyzvala k zastavení dovozu ropy z Íránu

26.06. 21:50

Washington - Spojené státy vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby zcela ukončily do 4. listopadu dovoz íránské ropy.

Útok na libyjský ropný terminál zničil 400 tisíc barelů ropy

18.06. 19:39

Tripolis - Požár libyjského ropného terminálu Rás Lanúf, který propukl v důsledku útoku ozbrojených milic, způsobil ztrátu 400.000 barelů ropy.

Venezuela je na tom zle? Má největší zásoby ropy na světě, teď ji bude muset dovážet

14.06. 11:40

Caracas - Venezuela má sice největší zásoby ropy na světě, socialismus ji však srazil na ekonomické dno. Země poprvé zvažuje, že bude vyrábět pohonné hmoty z ropy dovážené za zahraničí.

Vývoz ropy z Íránu byl nejvyšší za poslední dva roky

02.06. 17:43

Teherán - Vývoz ropy z Íránu stoupl v květnu na 2,7 milionu barelů denně, což byl nejvyšší údaj od uvolnění mezinárodních sankcí vůči Teheránu v roce 2016.

Brazilské ropné odbory vyhlásily stávku

30.05. 12:26

Brasília - Zaměstnanci brazilského ropného sektoru vyhlásili ode dneška třídenní stávku, kterou chtějí podpořit požadavky řidičů kamionů. Kromě změny cenové politiky státní energetické společnosti Petrobras požadují odbory také odchod šéfa této firmy a zastavení vládního plánu na privatizaci…

Ceny ropy letí vzhůru. Proč benzin tak rapidně zdražuje?

24.05. 09:47

Washington - Ceny ropy strmě letí vzhůru. Vyšplhaly se až na 80 dolarů za barel. Podle odborníků to však bude mít především na Spojené státy daleko menší vliv než podobná skoková zdražení v minulých letech. A jaký to bude mít vliv na ostatní země? A co my?

Ruské ekonomice se v první čtvrtletí dařilo o něco lépe

16.05. 21:09

Moskva - Meziroční tempo růstu ekonomiky Ruska v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů zrychlilo na 1,3 procenta z 0,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Uvedl to dnes ruský statistický úřad. Loni v prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,6 procenta.

Rosněfť zvýšil oproti loňsku sedminásobně zisk, pomohly vyšší ceny ropy

14.05. 12:15

Moskva - Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se v letošním prvním čtvrtletí díky vyšším cenám ropy zvýšil sedminásobně na 81 miliard rublů (28 miliard Kč). Těžba ropy a plynového kondenzátu však kvůli mezinárodní dohodě producentských zemí o omezování produkce meziročně klesla o 1…

Írán: Odstoupení USA od jaderné dohody neovlivní vývoz ropy

11.05. 10:24

Teherán - Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem nebude mít dopad na íránský vývoz ropy. Uvedl to podle agentury Reuters íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne.

Náhrada za Írán: Asijské země hledají náhradní producenty ropy

09.05. 11:43

Singapur - Asijské rafinerie začaly hledat nové dodavatele ropy a připravují se na situaci, v níž budou platit obnovené americké sankce vůči Íránu. Americký prezident Donald Trump totiž v úterý vypověděl účast Spojených států na dohodě o íránském jaderném programu z roku 2015 a oznámil, že…

Do EU se z Ruska dováží méně ropy. Do Číny dodávky rostou

08.05. 20:11

Moskva - Rusko vyvezlo v letošním roce do Evropy méně ropy, protože kvalita nabízené suroviny se zhoršila a napjaté diplomatické vztahy přiměly Moskvu přesměrovat více objemu do Číny. Uvedl to Igor Djomin, mluvčí firmy Transněfť, která má v Rusku monopol na přepravu ropy ropovody. Vývoz ropovodem…

Polsko dovezlo z Ruska nejméně ropy za posledních 13 let

08.05. 19:57

Varšava - Polsko snižuje svoji závislost na ruské ropě. Loni dovoz ruské ropy klesl na nejnižší úroveň od roku 2005. Rozšíření zdrojů, od kterých Polsko odebírá ropu, však také znamená vyšší ceny, vyplývá ze zprávy, kterou dnes zveřejnila polská centrální banka.

Zničí lidé Arktidu? Za pár let to možná bude nevyhnutelné, pokud budeme chtít zabránit chaosu

29.04. 08:30

Lidstvo je na ropě závislé. Jen těžko totiž najdeme surovinu, která by pro svět důležitější, než ropa. Potřebujeme ji nejen pro výrobu paliv, ale najdeme ji i v plastech, oblečení, nebo v kosmetických výrobcích. Její zásoby ale nejsou nekonečné...a až dojde, nemáme moc možností. Konkrétně zbude…

Při požáru na nové ropné šachtě v Indonésii uhořelo 11 lidí

25.04. 09:43

Jakarta - U nově vyhloubené ropné šachty v indonéské provincii Aceh dnes při požáru uhořelo 11 lidí. Mluvčí agentury pro řešení katastrof řekl, že několik desítek lidí se zranilo a že šachta, u níž začalo hořet krátce po půlnoci místního času, stále hoří.

Libyjský ropovod zachvátil požáry údajně teroristický útok

22.04. 10:09

Benghází (Libye) - Libyjský ropovod, který dopravuje ropu do přístavního města Sidra, v sobotu zachvátil požár, který způsobuje ztrátu 70.000 až 100.000 barelů ropy denně. S odvoláním na státní Národní ropnou korporaci (NOC) o tom dnes informovala agentura Reuters.

Svět bez ropy? Existuje záchrana?

19.04. 14:33

Lidstvo je na ropě závislé. Jen těžko totiž najdeme surovinu, která by pro svět důležitější, než ropa. Potřebujeme ji nejen pro výrobu paliv, ale najdeme ji i v plastech, oblečení, nebo v kosmetických výrobcích. Její zásoby ale nejsou nekonečné...a až dojde, nemáme moc možností.

Ropná katastrofa u Bornea: Pokračuje stav nouze, město rozdává lidem plynové masky

04.04. 15:01

Jakarta - Stav nouze kolem přístavu Balikpapan na ostrově Borneo kvůli rozsáhlému úniku ropy trvá už třetí den. Policie stále vyšetřuje zdroj úniku, skvrna v úterý dosáhla rozlohy 12 kilometrů čtverečních. Podle předběžného šetření se jedná o lodní palivo.

U Bornea byl vyhlášen stav nouze kvůli ropné havárii

03.04. 17:02

Jakarta - Kolem přístavu na indonéském ostrově Borneo byl kvůli rozsáhlému úniku a požáru ropy vyhlášen stav nouze. Plameny o víkendu zabily čtyři rybáře a stovky lidí si od té doby stěžovaly na zdravotní potíže.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie