Články k tématu: Vánoce

Loňské potíže se nebudou opakovat? Pražský hrad bude otevřen až do konce půlnoční mše

22.12. 13:41

Praha - Loni o Vánocích kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením policie uzavřela Pražský hrad o půlnoci. Lidé, kteří přišli se zpožděním na půlnoční mši, se do katedrály svatého Víta nedostali. Letos by se taková situace opakovat neměla.

O Vánocích do kostela? Tento zvyk dodržuje stále méně Čechů

22.12. 13:09

Praha - Do kostela chodí jen velmi málo občanů ČR (8 %), pokud za pravidelnou účast považujeme alespoň jednou měsíčně. Ukázal to průzkum agenty STEM. V době Vánoc však do kostela přichází více lidí, a to i mnozí z těch, kteří o sobě říkají, že nejsou věřící: návštěva kostela totiž patří mezi…

Vánoční stromky jsou starší, než si myslíme. Proč se zdobí?

22.12. 08:14

Dokážete si dnes představit Vánoce bez ozdobeného stromečku? Vánoční stromek najdeme snad v každé rodině, září na všech náměstích po celé republice, zdobí se v obchodních domech. Kdy vznikla tradice zdobení vánočních stromečků?

reklama

Vánoce byly v Evropě zakázány. Jaké mýty o nich panují?

21.12. 10:28

Štědrý den už je za dveřmi. Den, kdy po staletí slavíme narození Ježíše Krista, sedíme u jídla, zpíváme a dáváme si dárky. Co však Vánoce nejvíc symbolizuje? Server Listverse přinesl seznam 8 zajímavých poznatků, bez nichž by Vánoce na světě nebyly takové, jaké jsou.

Magické praktiky a pohanské tradice: Proč vlastně pečeme vánoční cukroví?

21.12. 09:34

Pečení cukroví dnes patří k oblíbeným vánočním zvykům. Ten má původ v pohanských tradicích spojených s oslavami zimního slunovratu, nejmagičtější nocí v roce. Lidé dříve věřili, že musí svůj domov ochránit před zlými silami, a to pomocí magických praktik. A tak se připravovalo i několik speciálních…

Adventní kalendář? Ten první vypadal jinak, než ho známe. A nebyl příliš populární

20.12. 09:19

Adventní kalendáře jsou dnes již tradiční připomínkou blížících se Vánoc. Kdy však tato tradice vznikla? Kdy děti začaly dostávat od svých rodičů adventní kalendáře?

Z vánočního stromku v Římě je koště, posmívají se lidé

20.12. 08:04

Řím - Z vánočního stromu na Benátském náměstí v Římě padá jehličí tak intenzivně, že by z něj na svátky mohlo zůstat jen opelichané torzo. Uživatelé sociálních sítí už na účet radnice žertují.

Posloucháním vánočních koled si způsobíte zdravotní potíže, varují vědci

17.12. 14:43

Mezi lidmi i na internetu koluje varování, že přílišným poslechem sezónních písní si poškozujete mozek, sluch a celkově si zaděláváte na zdravotní problémy. Je to však skutečně pravda? Z psychologické hlediska a zvlášť kolem Vánoc na tom něco pravdy bude, domnívá se klinická psycholožka Linda Blair…

Kolik Čechů vůbec nekupuje vánoční stromek? Průzkum ukázal ohromné číslo

17.12. 13:31

Praha - Třetina lidí vůbec nekupuje vánoční stromek. Cukroví na svátky naopak peče 75 procent českých domácností, pouze tři procenta Čechů cukroví vůbec nejí.

Na Štědrý den bude otevřená čtvrtina restaurací

17.12. 10:44

Praha - Otevřeno o Štědrém dnu bude mít zhruba čtvrtina všech restaurací v Česku. Vyplývá to z dat gastronomického průvodce a internetového rezervačního portálu Restu.cz.

Kráva se vzepřela roli v betlému, za poslední den utekla hned dvakrát

15.12. 11:55

Filadelfie - Sedmiletá kráva Stormy ve čtvrtek dvakrát utekla z ohrady jesliček před kostelem ve Filadelfii na východě USA. Útěkářku musela nahradit mladší kolegyně.

Divoké vánoční večírky letos nebudou. Firmy se obávají sexuálních skandálů

13.12. 09:09

New York - Firemní vánoční večírky se letos ponesou v umírněném duchu, protože vedení společností čelí požadavkům na omezování výdajů. Vliv mají také kauzy sexuálního obtěžování na pracovišti.

Už máte nakoupené dárky? Mnoho Čechů ještě ne, někteří vyrážejí do obchodů 24. prosince

12.12. 17:02

Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina lidí (53 procent) pořídila alespoň některé. Dvě procenta respondentů průzkumu dárky pod stromeček kupují až na Štědrý den dopoledne.

Češi před Vánoci nakupují elektroniku i hry. Jaké jsou letošní hity?

10.12. 19:03

Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent. Někteří zákazníci však ještě s nákupem dárků čekají, například na výplatu. Češi mají zájem především elektroniku a mobily.

Nebezpečí jménem celiakie? Vánoce znamenají další starosti

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 15:47, 10.12. 09:44

Praha - Bezlepková dieta stojí měsíčně asi o 3000 korun víc než běžná zdravá strava. A o Vánocích tato nemoc znamená jiné cukroví, vánočka nebo třeba strouhanka na kapra. Kromě celiakie existuje i alergie na pšenici.

Češi už ryby na vánočním stole nechtějí? Tradicí se stávají vinné klobásy

10.12. 15:06

Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na osobu bylo nejnižší od roku 1995, uvádějí údaje Českého statistického úřadu. Loni spotřeba ryb meziročně klesla o 7,5 procenta.

Pošta je před Vánocemi zahlcená balíky, e-shopy čekají rekordní tržby

10.12. 14:41

Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období zvýšilo až o 120 procent. E-shopy letos čekají rekordní vánoční tržby až 38 miliard korun.

Do Štědrého dne zbývají jen dva týdny. Zásilky nabírají zpoždění

10.12. 12:02

Praha - Do Štědrého dne zbývají dva týdny. Kapacity kurýrních firem jsou na maximu, což se projevuje ve zpožďování zásilek. Na vině nejsou pouze dopravci, ale také provozovatelé internetových obchodů.

Tušíte, kolik Čechů neslaví Vánoce? My vám to prozradíme

06.12. 16:53

Praha - Jak ukázal průzkum společnosti GfK, pět procent Čechů letos nebude slavit Vánoce a tři procenta neplánují kupovat vánoční dárky. Nejvíce Čechů, kteří se slavení Vánoc vyhýbají, je v Jihočeském a Pardubickém kraji.

Objednáváte z e-shopů? Část objednávek se před Vánocemi potýká se zpožděním v doručování

06.12. 15:31

Praha - Posledním dnem, kdy je možné objednat zboží z e-shopu, aby dorazilo do Štědrého dne, je pondělí 18. prosince. Již Černý pátek (Black Friday) měl prověřit připravenost e-shopů a kurýrních firem na vánoční sezonu, ukázaly se však potíže.

Ulice se dnes budou hemžit Mikuláši v doprovodu andělů a čertů

05.12. 08:14

Praha - Do ulic měst a obcí dnes v předvečer svátku svatého Mikuláše opět vyrazí postavy Mikuláše, anděla a čerta, aby trochu postrašily děti a pak je obdarovaly. Hodné děti najdou v nadílce zejména sladkosti, zlobivější mohou dostat i uhlí nebo brambory.

Nezapomeňte si natrhat "barborky", pořídit by si je měly hlavně vdavekchtivé dívky

04.12. 08:09

Praha - Dnes má svátek Barbora. Tradiční "barborky", tedy větvičky třešně nebo jiného stromu, si mohou nařezat a dát do vázy dívky toužící vdát se v příštím roce. Prastarého obyčeje se ale drží i mnohé vdané ženy.

Balíček z Postupimi obsahoval i vzkaz od vyděračů, cílem byla zřejmě služba DHL

03.12. 17:15

Postupim - Podezřelý balíček, který byl v pátek doručen do lékárny u postupimského vánočního trhu, zřejmě sloužil k vydírání zásilkové služby DHL.

Tip na advent: V Brně mají unikátní časostroj

03.12. 13:16

Brno Z brněnského časostroje na náměstí Svobody dnes v 11:00 vypadla první letošní adventní kulička. Lidé na každou další mohou čekat denně celý advent i na Štědrý den.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie