Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platit bezkontaktně by mohlo jít v pražské MHD do dvou let

Pražské metro, ilustrační fotografie
Pražské metro, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Do dvou let by mohli cestující platit bezkontaktní platební kartou v celé pražské MHD. Novinářům to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Uvedla to při slavnostním zahájení pilotního provozu platby jízdného kartou na jedné z pražských tramvajových linek. Liberec tuto službu zavedl jako první v Česku už před dvěma lety. Stejnou možnost už mají také lidé v Plzni, Brně či Ostravě.

Lidé v pražské tramvaji poprvé platbu kartou vyzkoušeli letos v dubnu, kdy začal dopravní podnik testovat automaty na bezkontaktní platby v některých vozech linky 22 z Bílé Hory na nádraží Hostivař. Nyní spustil pilotní provoz na všech vozech linky 18 z Vozovny Pankrác na Sídliště Petřiny.

Magistrát podle Krnáčové po osmi měsících vyhodnotí úspěšnost projektu, pak chce připravit výběrové řízení. "Zda bude technologie všude, to nevím. Přeci jenom je to otázka peněz. Do půl roku od vyhodnocení pilotního projektu by to mělo být aspoň v tramvajích," uvedla Krnáčová.

Jakou technologii bude město využívat, zatím jasné není. "Pro nás je důležité, abychom nakupovali technologii, která není jen na nejbližších několik let," řekl primátorčin náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Praha podle něj v této oblasti spíš dohání jiná města.

Témata:  Adriana Krnáčová MHD Praha

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.