Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci chtějí ušetřit státní miliony: Na pomoc přijdou zubři a divocí koně

příroda
příroda
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Pokud by se do péče o českou krajinu zapojili velcí kopytníci jako zubři, divocí koně nebo zpětně šlechtění pratuři, ušetřil by podle vědců stát desítky milionů korun.

Velcí kopytníci by se mohli uplatnit ve vojenských výcvikových prostorech, postindustriálních oblastech, při údržbě mimoprodukčních zemědělských ploch a větších chráněných územích. Peníze se totiž často vynakládají na zakázky za sečení luk nebo přepásání domácími zvířaty.

Metodiku Alternativní management ekosystémů vytvořila pro ministerstvo životního prostředí ochranářská společnost Česká krajina, řekl ČTK její ředitel Dalibor Dostál. Podle jejích výsledků by se do péče namísto umělého napodobování hospodaření, které často nefunguje, měly zapojit přirozené mechanismy.

Projekt aplikovaného výzkumu financovala Technologická agentura ČR. Zaměřuje se na stepi, přirozené a polopřirozené louky či pastviny. Vědci již pro ČR identifikovali 145 vhodných území.

Tři nejdůležitější druhy kopytníků se v přírodě po statisíce let podílely na vytváření a udržování otevřené krajiny, uvedli vědci. "V České republice podobný typ krajiny dlouhodobě mizí a s ní i řada ohrožených druhů," uvedl Martin Šálek z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd. V zemích, které patří v ochraně přírody k evropské špičce, se přitom kopytníci k údržbě krajiny s úspěchem využívají.

Témata:  zvířata koně příroda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy