Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brichta se opřel do "sluníčkářů". Musíme jím pomoc, říká

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Korzo

Praha – Zpěvákovi a ostrému odpůrci přijímání uprchlíků Aleši Brichtovi došla trpělivost s tím, že ho někteří označují za rasistu nebo xenofoba. Rozhodl se proto na sociálních sítích sepsat prohlášení, ve kterém své postoje a názory jasně vysvětlí. Přidal také pár slov o útoku v Bruselu.

Brichtovi došla trpělivost a svým kritikům se pokusil vše vysvětlit. „Protože se mě na Facebooku snaží stále stejná skupinka lidí neustále dehonestovat a obviňovat z rasismu, fašismu a xenofobie, pokusím se to ještě jednou shrnout tak, aby to pochopil i blb," uvedl své prohlášení zpěvák.

„Nesouhlasím s bezhlavým nezodpovědným a nebezpečným přijímáním rádobyběženců z důvodů zdravotních, bezpečnostních a sociálněspolečenských rizik. Jsem zastáncem přirozené migrace a prolínání kultur a pomoci opravdu potřebným, což momentální všeobecná situace nesplňuje," píše na sociálních sítích Brichta.

Naopak prý nemá důvěru k „pofidérním organizacím", které podle něj zneužívají současné situace a snaží si zajistit příjmy na své platy a provoz „ždímáním státu formou různých příspěvků a dotací". „Je mi jedno, jestli je někdo černý, bílý, žlutý nebo zelený s puntíkama, protože za hlavní hledisko považuji jeho chování. Domnívám se, že hlavním úkolem státu a tedy politiků, má být v první řadě starost o vlastní občany a až poté o kohokoliv cizího," domnívá se hudebník.

Přestože vystupuje na demonstracích některých skupin a stran bojujících proti migraci, on sám prý po vstupu do politiky neuvažuje. „Upozorňuji, že nemám žádné politické ani podobné ambice, ale budu se v tomto duchu vyhrazovat a vyjadřovat i v budoucnu, protože mi tak velí morální povinnost občana tohoto státu. Ing. Aleš Brichta," napsal.

Po útocích v Bruselu také přidal příspěvek o uprchlících a možném riziku, které s sebou mohou přinést. „Minulý týden jsem koukal na Schindlerův seznam a zase mě dostala ta nádherná věta:'Když zachráníš jeden život, zachráníš celý svět!' Zkusil jsem to aplikovat na běžence: 'Když zachráníš jednoho běžence, zachráníš je všechny'. Jenže pak mě v souvislosti s dnešní situací napadlo:Co když to bude ten, který vyhodí do vzduchu polovinu náměstí plného lidí nebo otráví vodu v celém městě?" zamýšlí se Brichta.

Takzvaní 'sluníčkáři' podle něj nevidí svět v širších souvislostech, v čemž spočívá jejich hlavní problém. „Kvůli stromům nevidí les, kvůli vločce sněhu nevidí lavinu, která je zavalí a kvůli kapce vody nevidí oceán, ve kterém se utopí. Snažme se je chápat a pomoct jim naopak pochopit, že svět není tak černobílý, jak ho vnímají oni. Třeba pak všichni zjistíme, že jsou naše názory vlastně stejné a budeme schopni se těm svinstvům, co se na nás valí jednotně bránit," dodal rocker.

Témata:  Aleš Brichta uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.