Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se snaží gangy cizinců manipulovat stát, varuje ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Vláda bude v brzké době projednávat zprávu o situaci v oblasti cizinců za loňský rok. V materiálu se mimo jiné uvádí, že zahraniční gangy pokračovaly ve snaze proniknout s pomocí korupce do státní i veřejné správy nebo justičního systému.

Vedle standardního uplácení níže postavených úředníků, celníků či policistů se hlavní kriminální organizace pokoušely ovlivnit legislativní proces nejen v místních samosprávách, ale i na vládní a parlamentní úrovni. Důležitým prvkem se stala také snaha prosadit se korupcí do významného policejního útvaru.

Mezi nejvýznamnější kriminální skupiny působící na českém území podle dokumentu dlouhodobě patří ruskojazyčné a asijské gangy.

Asijské kriminální gangy podle zprávy ukázaly silnou schopnost spolupráce v celém středoevropském prostoru. Zároveň jsou nadále schopné spolupracovat s domovskými regiony v Asii. Zločineckým gangům z Asie v tuzemsku dominují vietnamské skupiny. Podle dokumentu jsou velmi stabilní a mají mocenská centra, která vedou známé autority. Hlavní centrum mají v Praze a několik dalších v regionech.

Asijské gangy se podle výroční zprávy loni soustředily hlavně na trestnou činnost související s daněmi.

Balkánské gangy využívají Česko hlavně jako místo k praní špinavých peněz, které získaly výrobou a prodejem drog mimo tuzemsko. Ruskojazyčné gangy se podle zprávy nově zaměřují na nelegální získávání dokumentů pro pobyt v Evropské unii, po kterých vzrostla poptávka po vyhlášení sankcí unie vůči Rusku. Meziročně přibylo i násilných a majetkových deliktů páchaných kavkazskými etnickými skupinami.

Témata:  vláda Ministerstvo vnitra České republiky gangy

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 21:25

MS ve fotbale 2026: Česko - JAR 1:1. Národní tým dlouho vedl, o remíze rozhodla penalta

Po úvodní prohře 1:2 s Jižní Koreou bylo jasné, že aby mohla česká fotbalová reprezentace pomýšlet na postup ze skupiny A fotbalového mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku, musela ideálně v dalším zápase nad Jihoafrickou republiku vyhrát. Jenže proti českým fotbalistům se osud obrátil ještě před tímto samotným veledůležitým zápasem. Při předzápasovém tréninku se zranil obránce David Jurásek, pro nějž účinkování na turnaji skončilo předčasně. Samotný úvod zápasu svěřencům kouče Miroslava Koubka vyšel více než dobře, Češi do něj vstoupili aktivně a vše zakončili v šesté minutě gólem Michala Sadílka. Od té doby ale byl český tým čím dál pasivnější a nakonec přišel trest v podobě proměněné penalty deset minut před koncem. Duel tak skončil remízou 1:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.