Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní zástupce navrhl podmínky pro Hudečka a Svobodu kvůli kauze opencard

Tomáš Hudeček
Tomáš Hudeček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Dvou až tříleté podmínky dnes v závěrečné řeči navrhl státní zástupce pro bývalé pražské primátory Bohuslava Svobodu, Tomáše Hudečka, někdejší radní pro informatiku Evu Vorlíčkovou a někdejšího primátorova náměstka Josefa Noska.

Stejné tresty navrhl i dvěma úředníkům, kteří podle něj společně s vrcholnými politiky nesou hlavní část viny v další z kauz kolem elektronických karet opencard týkající se uzavření nevýhodných smluv. Pro dalších devět lidí státní zástupce trest nepožaduje. Případem se bez deseti dní zabývá přesně rok pražský městský soud.

Úředníci podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess pak byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun.

Podle státního zástupce Tomáše Lejnara se při soudním procesu podařilo prokázat, že byl porušen zákon o veřejných zakázkách. Ve své závěrečné řeči uvedl, že kdyby zakázku nedostal Haguess, tak nehrozil kolaps celého systému. Nefungovalo by podle něj jen vydávání karet. "Mohla se uskutečnit veřejná soutěž," podotkl Lejnar v závěrečné řeči. Dohodnutá cena podle něj byla předražená, při veřejném výběrovém řízení se mohla snížit díky konkurenci.

Největší míru viny podle státního zástupce v kauze nese tehdejší ředitel magistrátního odboru informatiky Jan Teska, který připravil podklady pro jednání radních. Pak následuje politička Vorlíčková, která je vrcholnému politickému orgánu metropole předložila. Větší míru odpovědnosti za zakázku podle něj měli také Svoboda, Hudeček, Nosek a externí člen hodnotící komise Aleš Němeček.

Témata:  Opencard Tomáš Hudeček Bohuslav Svoboda

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.