Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kontroverzní Opencard v Praze definitivně končí

Opencard
Opencard
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Pražští radní dnes rozhodli o ukončení platnosti karet opencard, které nebudou mít nahrán měsíc po spuštění nově zaváděného tzv. multikanálového odbavovacího systému (MOS) kupon MHD. Projekt přinesl řadu potíží.

Kdy bude MOS spuštěn není zatím jisté. Mezi cestujícími je nyní asi 240.000 platných opencard. Za kartu zaplatilo město asi 1,7 miliardy korun. 

Náklady na výměnu jedné opencard jsou 100 korun. Celkové náklady by dosáhly 12 až 15 milionů. Levnějším řešením je proto nezařadit opencard do MOS.

V praxi to znamená, že cestující, kteří v době spuštění MOS mají na opencard platný kupon MHD, ji mohou používat do vypršení platnosti kuponu. Ostatní si ji musí vyměnit za lítačku, nebo zvolit jiný způsob v rámci nového systému.

Nový systém odbavování má přinést možnost platit za krátkodobé i časové jízdenky prostřednictvím e-shopu a mobilní aplikace. Bude také možné do systému zaregistrovat platební kartu a prokazovat se s ní revizorům. 

Ukončení provozu Pražského centra kartových služeb, které vydávalo opencard, schválili radní již loni. Ze zmíněných stále funkčních karet jsou některé platné až do roku 2020.

Pořízení lítačky, náhrady za opencard v roce 2016, vyšlo město na 8,2 milionu korun a měsíční náklady na provoz kartového centra jsou 3,2 milionu korun.

Témata:  Opencard Praha MHD Praha

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.