reklama

Kdy bude MOS spuštěn není zatím jisté. Mezi cestujícími je nyní asi 240.000 platných opencard. Za kartu zaplatilo město asi 1,7 miliardy korun. 

Náklady na výměnu jedné opencard jsou 100 korun. Celkové náklady by dosáhly 12 až 15 milionů. Levnějším řešením je proto nezařadit opencard do MOS.

V praxi to znamená, že cestující, kteří v době spuštění MOS mají na opencard platný kupon MHD, ji mohou používat do vypršení platnosti kuponu. Ostatní si ji musí vyměnit za lítačku, nebo zvolit jiný způsob v rámci nového systému.

Nový systém odbavování má přinést možnost platit za krátkodobé i časové jízdenky prostřednictvím e-shopu a mobilní aplikace. Bude také možné do systému zaregistrovat platební kartu a prokazovat se s ní revizorům. 

Ukončení provozu Pražského centra kartových služeb, které vydávalo opencard, schválili radní již loni. Ze zmíněných stále funkčních karet jsou některé platné až do roku 2020.

Pořízení lítačky, náhrady za opencard v roce 2016, vyšlo město na 8,2 milionu korun a měsíční náklady na provoz kartového centra jsou 3,2 milionu korun.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama