Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman se naštval: Odškodnění pro unesené Čechy? Nehorázná drzost

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Prezident Miloš Zeman považuje za "nehoráznou drzost", že čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu chtějí po českém státu odškodnění dohromady ve výši 40 milionů korun.

O žádosti informoval minulý týden Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Muži, kteří se do Česka vrátili počátkem letošního února, by měli státu naopak zaplatit veškeré náklady, které mu vznikly, uvedl dnes na tiskové konferenci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Muži, kteří zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá, podle ČRo tvrdí, že tajné služby mohly únosu zabránit. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) k tomu řekl, že unesení mají žádat o odškodnění organizátory své cesty, a ne stát. Ten podle vnitra vynaložil maximální úsilí, aby se mohli vrátit domů.

Zeman se podle Ovčáčka účastnil jednání o propuštění unesených Čechů, protože od únosců obdržel dopis. "Právě proto považuje za nehoráznou drzost požadovat po státu finanční odškodnění. Zmínění by měli naopak zaplatit veškeré náklady, které státu vznikly," řekl Ovčáček.

Překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, podle ČRo v žádosti napsali, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu dojít. Civilní rozvědka podle nich totiž měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání ČR požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

Témata:  Miloš Zeman zmizení pěti Čechů v Libanonu odškodnění

Související

Aktuálně se děje

5. února 2025 14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy