Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Červené trenýrky na Hradě nejsou trestným činem, rozhodl soud

Performeři ze skupiny Ztohoven vyvěsili na Pražském hradě obří červené trenky
Performeři ze skupiny Ztohoven vyvěsili na Pražském hradě obří červené trenky
Foto: Reprofoto

Praha - Vyvěšení červených trenýrek na Hradě nebylo podle soudu trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 dnes chtěl případ postoupit Obvodnímu úřadu Prahy 1, aby rozhodl, zda se jednalo o přestupek. Státní zástupkyně ale na místě podala proti rozhodnutí stížnost. Případem se proto bude zabývat městský soud.

Trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a obří spodní prádlo vyměnili za prezidentskou standartu. Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi hrozily za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení.

Podle obžaloby umělci poničili střechu, nahradit by měli i ukradenou standartu. Pražský hrad také požaduje 88.000 korun jako náhradu majetkové újmy a 310.000 korun za nemajetkovou újmu.

Podle soudkyně Šárky Šantorové však nebylo prokázáno, že by střechu poškodili právě umělci. "Co se týče standarty, obžalovaní přiznávají, že ji sundali a shodili, podle mého názoru ale neměli v úmyslu se nějak obohatit, něco odcizit, nebo někomu způsobit škodu," dodala Šantorová.

Hons během své závěrečné řeči prohlásil, že přijme jakýkoliv trest, který mu soud uloží. "Je to součástí příběhu," řekl. Čin skupiny podle něj reprezentuje boj o to, aby se lidé nebáli své názory veřejně vyjadřovat. Crhák znovu zopakoval, že obžalovaní uhradí prokázanou škodu. Požadovaná výše škody je podle něj ale neúměrná. Podle něj nebylo prokázáno, že by umělci osobně poškodili jakoukoli část střechy.

Rozsudkem soudu ohledně vyvěšení obřích červených trenýrek nad Pražským hradem je podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělováno veřejnosti, že je možné beztrestně hanobit státní symboly. Ovčáček to napsal na dotaz ČTK v reakci na rozsudek soudu. Ten rozhodl, že se skupina Ztohoven nedopustila trestného činu. Státní zástupkyně ale na místě podala proti rozhodnutí stížnost. Případem se proto bude zabývat městský soud.

Podle Ovčáčka "příběh" nekončí. "Klíčové je, že státní zástupkyně na místě podala stížnost," uvedl. Dodal, že "podivným rozsudkem je vlastně sdělováno české veřejnosti, že je možné beztrestně hanobit státní symboly". Členy skupiny, kterou označuje za Sto hoven, označil za chudáky. "Myslím, že široká veřejnost rozhodnutí soudu nepřijme," dodal.

Témata:  Ztohoven Pražský Hrad

Aktuálně se děje

8. dubna 2025 20:25

8. dubna 2025 13:24

Patrasová a Slováček zažívají nejtěžší chvíle. Vše šlo stranou, rodina se semkla

Nikdo se teď nedokáže vžít do Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové, kteří byli v neděli do poslední chvíle s milovanou dcerou Aničkou. Odešla po dlouhém a statečném boji s rakovinou, bylo jí 29 let. Je zjevné, že rodina se během jejího odcházení semkla. Všechny spory šly úplně stranou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Speed Marathon 2025 je tady. Víme, kde bude zítra policie měřit

Ve středu 9. dubna odstartuje další ročník celorepublikové dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon, při které se policisté zaměří na dodržování rychlostních limitů. Nyní jsou již známá konkrétní místa, kde budou hlídky měřit – kompletní seznam je zveřejněn na stránkách Bezpečné cesty a je přehledně rozdělen podle jednotlivých krajů.