Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda zamítla absolutní svobodu slova kvůli extremistům

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Opoziční Úsvit přišel s návrhem, aby Parlament nesměl omezit svobodu slova nebo tisku. Vláda na svém dnešním zasedání novelu nepodpořila.

Úsvit navrhuje vložit do listiny ustanovení "Parlament nevydá zákon omezující svobodu slova nebo tisku". Nahradit by mělo článek, který říká, že svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

Dnešní zamítavé stanovisko vlády vycházelo i z negativních historických zkušeností, konkrétně s nástupem nacismu. "Například v souvislosti s radikálními islamisty nebo jinými extremisty, neboť příklon k liberálnější takzvané absolutní svobodě projevu by v podstatě znemožnil postih hlásání nenávisti vůči určitým skupinám obyvatel či veřejné schvalování terorismu," stojí v dokumentu.

Nynější koncepce podle něho zaručuje pluralitu ve společnosti, zároveň se však sama brání proti těm, kteří by ohrožovali ústavní práva a svobody. Úsvit, jenž je znám protiislamistickými postoji, se naopak odvolává na ústavu USA. Tvrdí, že ani po případném přijetí ústavní změny, konkrétně Listiny základních práv a svobod, nebude možné říkat beztrestně cokoli.

Témata:  vláda Úsvit - Národní koalice svoboda médií

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy