Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor o Peroutku trvá více než rok. Zeman ale prohrál

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Spory kolem údajného Peroutkova článku začaly loni v lednu, když prezident Miloš Zeman na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

"Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl tehdy Zeman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," dodal prezident.

Prakticky ihned se proti prezidentovým slovům ohradili jak historici, tak Sdružení Ferdinanda Peroutky nebo novinářova vnučka Terezie Kaslová. Upozornili zejména na to, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích není Ferdinand Peroutka, ale novinář a vydavatel Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý.

Kritici Zemanova tvrzení poukazovali zejména na to, že údajná Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem.

Zeman ovšem přes výhrady odborníků na Peroutkovo dílo trvá na tom, že zmíněný článek četl. Jeho hledání se téměř půl roku věnoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který sice v daném termínu (do konce června 2015) text nenalezl, začal ale na hradních internetových stránkách zveřejňovat další Peroutkovy články z doby druhé republiky a počátku protektorátu, které podle něj dokládají novinářovo selhání. Podle historiků ovšem nelze tyto Peroutkovy články hodnotit bez znalosti kontextu.

Prezident také loni v dubnu při návštěvě Mariánských Lázní slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se, později ovšem prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný. "Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel," řekl koncem loňského června na tiskové konferenci po návštěvě Vysočiny.

Kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi se obrátila na soud novinářova vnučka Kaslová. Loni v dubnu zažalovala stát a letos v březnu Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky (KPR) musí omluvit. Hrad se proti verdiktu odvolal a Ovčáček tehdy řekl, že "lze očekávat, že celý případ nakonec skončí u Ústavního soudu".

Dnes odvolací městský soud rozhodl, že se KPR musí Kaslové omluvit za to, že Zeman novináře označil za autora článku "Hitler je gentleman". Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Kaslová s takovým rozhodnutím soudu nesouhlasí a řekla, že zváží podání dovolání.

Text omluvy

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman."

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: "Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman."

Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

Témata:  Miloš Zeman Ferdinand Peroutka Terezie Kaslová

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 10:32

Honza Nedvěd se konečně ozval fanouškům. Vysvětlil, proč mlčí ke smrti Františka

Na Honzu Nedvěda už na pódiu moc nenarazíte, ale v červenci jeho fanoušky zaskočilo, že se neozval v den, kdy uplynuly čtyři roky od smrti jeho bratra Františka. Nakonec se lidé dočkali. Populární písničkář dokonce vysvětlil, proč momentálně nevystupuje. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.