Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za džihádismem stojí chudoba, ale i osobní krize, říkají odborníci

Ilustrační fotgorafie
Ilustrační fotgorafie
Foto: Pixabay

Praha - Chudoba, ale i identitní krize. To podle politologa Pavla Baršy z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy stojí za radikalizací řady muslimů v Evropě. Tvrdí také, že belgická policie zaspala.

"Většina evropských zemí má v trestním zákoníku paragrafy proti totalitárním tendencím, takže policista nemusí být vystudovaný politolog, aby je odhalil," uvedl v pořadu Pro a proti politolog Pavel Barša.

Tvrdí také, že belgická policie zaspala. "Někteří útočníci, kteří šli do Sýrie, a pak provedli pařížské a bruselské útoky, byli v organizaci Sharia for Belgium, jejíž rétorika byla evidentně džihádistická, násilná, nenávistná," dodal.

Co tedy podle něj stojí za radikalizací? "Je to chudoba, ale i identitní krize. Připomněl bych, že zhruba čtvrtina francouzských džihádistů, kteří odešli bojovat do Sýrie, jsou konvertité, tedy nepocházejí z muslimských rodin," uvedl a dodal: "Příčiny džihádismu jsou komplexní. Podívejte se na biografie teroristů: většina z nich neměla nic společného islámem, byli to malí delikventi v problémových čtvrtích... Je to jistá subkultura adolescentních lidí, kteří mají problémy se společností i s vlastní identitou, a hledají nějakou radikální antisystémovou ideologii, a nacházejí ji v džihádismu, a to vůbec nemusejí být muslimové."

Ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský ale tvrdí, že Evropa nepotřebuje nové nástroje na zvládnutí islamistické hrozby. "Stačí uplatňovat ty stávající, to se přesně v západní Evropě nedělo po desítky let," uvedl na Českém rozhlase.

"Islamistická ideologie je primárním faktorem a příčinou radikalizace, protože nezaměstnanost, sociální vyloučení a diskriminace se vztahuje nejen na muslimy v Evropě, a přesto se neradikalizuje v tímto směrem... V Evropě nedošlo k pochopení, že fenomén islámu je mnohem širší, než je dnešní evropské pojetí náboženství," tvrdí Hokovský.

Témata:  Islám Radko Hokovský

Související

Aktuálně se děje

9:43

Češi darovali přes 500 tun potravin. Jak je stále možné se zapojit do sbírky?

Česko má za sebou jarní kolo Sbírky potravin, které opět ukázalo, že Češi mají srdce na pravém místě. Darovali celkem 518 tun pomoci, konkrétně 464 tun potravin, tedy 928 tisíc porcí jídla, a 54 tun hygienických potřeb. Klíčovým prvkem akce bylo nasazení více než 5000 dobrovolníků v rekordním počtu obchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy