Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za džihádismem stojí chudoba, ale i osobní krize, říkají odborníci

Ilustrační fotgorafie
Ilustrační fotgorafie
Foto: Pixabay

Praha - Chudoba, ale i identitní krize. To podle politologa Pavla Baršy z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy stojí za radikalizací řady muslimů v Evropě. Tvrdí také, že belgická policie zaspala.

"Většina evropských zemí má v trestním zákoníku paragrafy proti totalitárním tendencím, takže policista nemusí být vystudovaný politolog, aby je odhalil," uvedl v pořadu Pro a proti politolog Pavel Barša.

Tvrdí také, že belgická policie zaspala. "Někteří útočníci, kteří šli do Sýrie, a pak provedli pařížské a bruselské útoky, byli v organizaci Sharia for Belgium, jejíž rétorika byla evidentně džihádistická, násilná, nenávistná," dodal.

Co tedy podle něj stojí za radikalizací? "Je to chudoba, ale i identitní krize. Připomněl bych, že zhruba čtvrtina francouzských džihádistů, kteří odešli bojovat do Sýrie, jsou konvertité, tedy nepocházejí z muslimských rodin," uvedl a dodal: "Příčiny džihádismu jsou komplexní. Podívejte se na biografie teroristů: většina z nich neměla nic společného islámem, byli to malí delikventi v problémových čtvrtích... Je to jistá subkultura adolescentních lidí, kteří mají problémy se společností i s vlastní identitou, a hledají nějakou radikální antisystémovou ideologii, a nacházejí ji v džihádismu, a to vůbec nemusejí být muslimové."

Ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský ale tvrdí, že Evropa nepotřebuje nové nástroje na zvládnutí islamistické hrozby. "Stačí uplatňovat ty stávající, to se přesně v západní Evropě nedělo po desítky let," uvedl na Českém rozhlase.

"Islamistická ideologie je primárním faktorem a příčinou radikalizace, protože nezaměstnanost, sociální vyloučení a diskriminace se vztahuje nejen na muslimy v Evropě, a přesto se neradikalizuje v tímto směrem... V Evropě nedošlo k pochopení, že fenomén islámu je mnohem širší, než je dnešní evropské pojetí náboženství," tvrdí Hokovský.

Témata:  Islám Radko Hokovský

Související

Aktuálně se děje

9:39

Kateřina Pavlů debutovala. České biatlonistky obsadily dvanácté místo na MS

České biatlonistky obsadily dvanácté místo ve štafetě na mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide. V sestavě vedle zkušených Jessiky Jislové a Terezy Voborníkové nastoupily také dvě debutující juniorky Kateřina Pavlů a Ilona Plecháčová. Po výborném začátku se český tým pohyboval dokonce na čtvrté pozici, avšak mladé závodnice nakonec nedokázaly udržet nadějný výsledek. O vítězství Francie nebylo pochyb, od prvních metrů si štafeta této favorizované země vybudovala velký náskok a obhájila loňský titul.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.