Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

15. březen jako památný den? Okamurovci chtějí změny v kalendáři

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem. Navrhli tak rozšířit dosavadní počet 15 významných dnů v českém kalendáři. Hnutí Tomia Okamury chce rovněž přejmenovat Den hrdinů druhého odboje, který připadá na 18. června, na Den hrdinů odboje proti okupaci českých zemí nacistickým Německem. Návrh nyní posoudí vláda a Sněmovna.

Novela o státních svátcích má připomenout 15. březen 1939, kdy bylo tehdejší Československo, které bylo obráno na základě mnichovské dohody o pohraniční území, obsazeno nacistickými vojsky.

"Český stát toho dne přišel o zbytky jakékoli státní suverenity, přičemž následovala jeho přímá německá vojenská okupace a zejména šestileté období plošného a cíleného nacistického teroru," uvedli poslanci SPD. S odvoláním na historiky uvedli, že během nacistické okupace zahynulo zhruba 343.000 československých občanů.

Tvůrci novely připomněli, že mezi české významné dny už patří 27. červen jako Den památky obětí komunistického režimu a 21. srpen jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Přejmenování Dne hrdinů druhého odboje zdůvodnili poslanci SPD tím, že je třeba zabránit snahám o přepisování dějin a o relativizaci viny za druhou světovou válku. "Pojem druhý odboj je neurčitý, neadresný, neutrální," míní tvůrci novely v čele s Jiřím Kobzou. Den hrdinů druhého odboje připomíná boj sedmi československých parašutistů s nacisty v kostele sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942.

Počet významných českých dnů se zvýšil naposledy loni, kdy se mezi ně zařadil 21. srpen. Připomíná oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.

Témata:  Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Česká republika

Aktuálně se děje

10:06

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy