reklama

Novela o státních svátcích má připomenout 15. březen 1939, kdy bylo tehdejší Československo, které bylo obráno na základě mnichovské dohody o pohraniční území, obsazeno nacistickými vojsky.

"Český stát toho dne přišel o zbytky jakékoli státní suverenity, přičemž následovala jeho přímá německá vojenská okupace a zejména šestileté období plošného a cíleného nacistického teroru," uvedli poslanci SPD. S odvoláním na historiky uvedli, že během nacistické okupace zahynulo zhruba 343.000 československých občanů.

Tvůrci novely připomněli, že mezi české významné dny už patří 27. červen jako Den památky obětí komunistického režimu a 21. srpen jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Přejmenování Dne hrdinů druhého odboje zdůvodnili poslanci SPD tím, že je třeba zabránit snahám o přepisování dějin a o relativizaci viny za druhou světovou válku. "Pojem druhý odboj je neurčitý, neadresný, neutrální," míní tvůrci novely v čele s Jiřím Kobzou. Den hrdinů druhého odboje připomíná boj sedmi československých parašutistů s nacisty v kostele sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942.

Počet významných českých dnů se zvýšil naposledy loni, kdy se mezi ně zařadil 21. srpen. Připomíná oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.

reklama