Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nerostou a neporostou, zoufají si houbaři

Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum), jedlá houba z čeledi pýchavkovitých. Je nejčastějším a nejlépe rozpoznatelným zástupcem rodu v Česku.
Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum), jedlá houba z čeledi pýchavkovitých. Je nejčastějším a nejlépe rozpoznatelným zástupcem rodu v Česku.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Ani deštivé počasí v minulých dnech nepřineslo dostatek vlády do lesů, houby tak pořád nerostou. Pokud máte štěstí, narazíte nanejvýš na pár holubinek.

Přelom září a října se v českých lesích obvykle nese ve znamení houbařských žní. Letos je ale situace k pramalé radosti mykologů výrazně odlišná.

"My dlouhodobě nepamatujeme, že by kolem 20. září nerostlo skoro nic," postěžoval si Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Dodal, že pokud už houby někde jsou, pak se jedná pouze o malé lokality.

Krom zmíněných holubinek lze narazit i klouzky nebo křemenáče. Z jedovatých hub rostou pavučince a čechratky podvinuté.

Témata:  houby

Související

Aktuálně se děje

12:28

Nedostatek srážek i extrémně teplé počasí. Co letos čeká Evropu?

V roce 2025 bude evropské počasí nadále ovlivňováno změnou klimatu, což povede k různým extrémním projevům počasí napříč kontinentem. Očekává se pokračující trend vyšších teplot a nepravidelných srážek, což může mít významné dopady na životní prostředí i lidskou společnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy