Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha připustila: Modré zóny mají chyby. Přesto jich chce víc

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Projekt modrých zón v Praze má vážné nedostatky - připouští to už i sama radnice páté městské části. I přes to ale chce placené zóny dál rozšiřovat. Lidé jsou pobouřeni cenou parkování. Za druhé auto by měli zaplatit 12 tisíc korun, ale i cena za první auto 1200 korun jim přijde vysoká.

Zóny musíme stavět dál, osvědčily se. to tvrdí starosta Prahy 5 po schůzce s lidmi z magistrátu. Podle opozice je to nesmysl. "Ty pilotní projekty neukázaly celou pravdu, auta nejsou v některých ulicích, jen se přesunula dál. Chodím po Praze každý den a neslyšel jsem nikoho, komu by zóny vyhovovaly," zlobí se zastupitel Filip Humplík.

A že vychvalované zóny mají dost problémů, už přiznává i starosta. V některých případech prý dojde ke změnám. Slevy a výjimky se mají týkat seniorů, lidí se zdravotním postižením, ale také podnikatelů a živnostníků. A radnice připustila, že platit za druhé auto 12 tisíc korun je také moc.

"Druhé auto je dnes standardem a tudíž by mělo být za stejnou částku jako první, teprve až u třetího auta by měla být vyšší platba," připouští starosta Radek Klíma.

Opozici se ovšem zdá vysoká i částka 1200 korun za auto a rok. Podle propočtu zastupitelů prý totiž údržba jednoho parkovcího místa stojí 650 korun.

Klíma se hájí slovy, že jen vyšel z cen zón v městských částech, které modré zóny zavedly už dříve. Podle mnohých ale srovnává nesrovnatelné. Praha 1 to je památková rezervace a samotné srdce města.

Kvůli cenám se už dokonce advokát Ondřej Pecák chystá podat hromadnou žalobu. Chce dokázat že systém je dobrý jen pro to, aby si radnice na úkor obyvatel naplnila kasu.

Témata:  Praha parkování

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.