Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokrok v kauze VoZP? Správní rada rozhodne, kdo pojišťovnu povede

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Správní rada VoZP 20. října rozhodne, kdo dál pojišťovnu povede. Dnes se na tom dohodli zástupci ministerstev zdravotnictví, financí a obrany.

Nikdo z nich netrvá na tom, aby na místě ředitele zůstal Karel Štein, kterého se správní rada pokusila v září odvolat. 

Zástupci ministerstev se po dnešku ale nadále neshodnou na tom, zda byl Štein právoplatně odvolán. Finance a obrana, spravované hnutím ANO, považují Šteina, kterého policie stíhá kvůli nehospodárnému nakládání s penězi, za odvolaného. Podle ministerstva zdravotnictví, v jehož čele je sociální demokrat Svatopluk Němeček, bylo jeho sesazení protiprávní.

Jedním z argumentů ministerstva zdravotnictví je to, že o Šteinově odvolání tehdy hlasovali dva členové rady, jejichž členství je zpochybňováno. Jde o zástupce neziskové organizace Svaz vojáků z povolání Armády České republiky. Do správní rady byli zvoleni zřejmě na základě ustanovení ze statutu pojišťovny, v kterém se píše, že členem orgánu může být člen odborové organizace. Svaz ale není odborovou organizací, navíc vojáci nesmějí být členy odborů.

Náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar novinářům také řekl, že během jednání dostal informace, podle nichž soud ve věci zpochybněného členství dnes rozhodl. "Mám je zprostředkovaně, ale slyšel jsem, že soud dnes vydal předběžné opatření, kterým údajně zakázal těm dvěma členům účastnit se správní rady," řekl Policar.

Témata:  Vojenská zdravotní pojišťovna Karel Štein Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.