Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý policista Slanina z kauzy Toflova gangu podal ústavní stížnost

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Bývalý policista Eduard Slanina se jako první z devíti potrestaných členů takzvaného Toflova gangu, který vydíral podnikatele, obrátil na Ústavní soud (ÚS). Stížnost podal už v září, dosud o ní ústavní soudci se zpravodajem Jiřím Zemánkem nestihli rozhodnout.

Podání stížnosti je patrné z justiční databáze, identitu pisatele potvrdila ČTK mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Dovolání devíti aktérů kauzy odmítl v létě Nejvyšší soud, zrušil pouze verdikt nad Petrem Křipským, v jehož případě objevil rozpor v důkazech. O Křipském znovu rozhodne Krajský soud v Brně, dosud to neudělal. Původně muž dostal 4,5 roku vězení a peněžitý trest 200.000 korun. Obsáhlé rozhodnutí Nejvyššího soudu je ode dneška dostupné na webu.

Skupina bývalých policistů a jejich kompliců podle verdiktu vydírala podnikatele na jižní Moravě. Tresty od tří do devíti let vězení si ve sledované kauze původně vyslechlo 11 lidí. Jako druhá instance rozhodoval loni v březnu Vrchní soud v Olomouci. Nejpřísnější trest potvrdil někdejšímu policistovi Miloši Almásymu, jenž se podle pravomocného verdiktu podílel na polovině ze dvou desítek skutků spáchaných v letech 1998 až 2010.

Snížení trestu z osmi na sedm let dosáhl u vrchního soudu další bývalý policista Slanina. Podle vrchního soudu jsou některé jeho skutky promlčené.

Témata:  Ústavní soud ČR kauza: Toflův gang Eduard Slanina

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:11

Proč zemřel Jiří Vondra (†40)? Nejnovější zjištění i reakce na divoké spekulace

Česko i během tohoto týdne zasáhly smutné zprávy. Jedna taková se týkala Jiřího Vondry, oblíbeného moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Vondra ve věku pouhých 40 let náhle zemřel. Všechny proto zajímá, proč v uplynulých dnech naposledy vydechl. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.