Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohlaváři nechtěli riskovat výhrůžky Číny. Dopis měli poslat spíš Kiskovi, spustil brněnský primátor

Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brno – Na některých místech České republiky dnes zavlály tibetské vlajky. Stalo se tak tento rok už podruhé, tentokrát na protest proti prohlášení nejvyšších ústavních činitelů, ve kterém se prezident, premiér a šéfové obou komor Parlamentu distancovali od setkání některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Tibetská vlajka dnes zavlála třeba na rektorátu Masarykovy univerzity v Brně. Úterní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně se podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka blíží způsobu, jakým vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. Není to prý běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností.

K univerzitě se přidal i brněnský magistrát. „Každý rok jsou 10. března po celé republice vyvěšovány vlajky Tibetu coby symbol vyjadřující podporu tomuto bývalému království, dnes okupovanému Čínou. To, že na brněnském magistrátu a řadě dalších institucí a škol visí tibetská vlajka i dnes, 19. října, nemá ale s územní celistvostí Číny nic společného. Jde o symbol nesouhlasu se servilním gestem, které včera prostřednictvím dopisu čínské vládě předvedli nejvyšší zástupci České republiky," píše na Facebooku primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Čeští pohlaváři podle něj zřejmě nechtěli riskovat stejné výhrůžky, které Čína adresovala Slovensku po tom, co se s Dalajlámou před pár dny setkal slovenský prezident Andrej Kiska. „Této panice a vyplašenému poklonkování směrem k Číně nerozumím. Z jakých sankcí máme strach, ekonomických? Náš vývoz na Slovensko je téměř desetkrát větší než do Číny, takže pokud zástupci státu poklonkují z ekonomických zájmů, tak bychom měli dopisem podpořit spíš Slovensko a Andreje Kisku," rýpnul si.

Kiska se s dalajlamou setkal v neděli v jedné z bratislavských restaurací. Prezidentská kancelář po kritice Pekingu vydala prohlášení, že Kiska se předem sešel s čínským velvyslancem na Slovensku, kterému řekl, že schůzka s dalajlamou nezpochybňuje jednoznačné stanovisko Slovenska k politice jedné Číny. Přesto čínské ministerstvo zahraničí v pondělí pohrozilo blíže neupřesněnou odvetnou reakcí.

Primátor tak částečně zopakoval slova svého stranického šéfa. Andrej Babiš dnes také řekl, že nechápe, proč kolem toho, že se někteří politici setkali s dalajlámou, vypukla takový hysterie. „Obchodní bilance s Čínou je nepříznivá a nijak se nemění," řekl Babiš s tím, že dalajláma rozhodně nemůže velkou Čínu nijak ohrozit. „A ani o to nijak neusiluje. Proč dělat takové prohlášení nejvyšších ústavních činitelů? Já tomu opravdu nerozumím," dodal.

Témata:  Petr Vokřál H. H. Dalajlama Andrej Kiska

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.