Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Překročil Štěch své pravomoci? Senátoři zuří, poslali mu otevřený dopis

Milan Štěch, předseda Senátu ČR
Milan Štěch, předseda Senátu ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Praha - Senátoři za KDU-ČSL a za Starosty a nezávislé (STAN) kritizují předsedu Senátu Milana Štěcha za to, že podepsal spolu s dalšími ústavními činiteli prohlášení o Číně. Prohlášení vydali ústavní činitelé po setkání některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí, podepsali vedle Štěcha prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vydali ho v úterý večer poté, co se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Prohlášení vyvolalo už tehdy značnou pozornost i kritiku.

Prohlášením ustoupili činitelé nátlaku jiného státu a v zájmu možných obchodních výhod obětovali hrdost a sebevědomí vlastních občanů, píší senátoři v dopisu. Domnívají se, že Štěch mohl překročit své pravomoci, když dokument podepsal jménem Senátu, ač se o tom v horní komoře nedebatovalo.

Pokud chtěl v této věci Štěch vystoupit, měl tak podle senátorů za KDU-ČSL a za STAN učinit jako člen ČSSD nebo jako jeden ze senátorů, nikoli hlasem všech. „Proti tomuto aktu ostře protestujeme. A protestujeme o to více, že všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé jste neplnili svou povinnost bránit své občany před nátlakem cizí moci," stojí v dopisu podepsaném předsedy obou klubů Petrem Šilarem a Janem Horníkem.

Prohlášení mělo podle nich „neuvěřitelně poníženou formu", a bylo navíc vydáno v zájmu země, která „trvale porušuje lidská práva a není zárukou bezpečnosti pro liberálně demokratické země". "Představili jste tak naši zemi jako společnost ustrašenou a nesamostatnou," píšou senátorské kluby. Pozastavují se také nad tím, zda Štěch nepřekročil ústavní postavení, když za zahraniční politiku odpovídá premiér a prezident.

Štěch v reakci uvedl, že s prohlášením souhlasil, protože odpovídá principům strategického partnerství mezi Českou republikou a Čínou. Není mi známo, že by jakýkoliv člen současné vlády toto březnové prohlášení odmítl, nebo zpochybnil. Text prohlášení čtyř ústavních činitelů z 18. 10. se také nijak neodchyluje od oficiální zahraniční politiky České republiky, kterou se řídily české vlády od roku 1993," uvedl v tiskové zprávě předseda Senátu. Signatářům dopisů v nejbližší době prý odpoví podrobněji.

Témata:  Milan Štěch Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy