reklama

Jan Hamáček novinářům řekl, že mezi protestujícími viděl známé tváře, které podobné akce pravidelně navštěvují. Za to, aby mohli pískat, studenti podle něj před 30 lety bojovali. Na posledních třiceti letech si Hamáček kromě sametové revoluce cení i mírumilovného rozdělení Československa a také to, že se demokracie udržela po nejdelší dobu v moderní historii.

Hamáčka doprovodili i další členové vlády z ČSSD, a to ministryně práce Jana Maláčová, ministr kultury Lubomír Zaorálek či ministr zahraničí Tomáš Petříček.

O něco později dorazil na Národní třídu i Štěch, který se novinářům vyjádřil k sobotní demonstraci na Letné. Lidé podle něj mají právo vyjadřovat své názory a pokud se nepoužívá násilí, tak je vše v pořádku. Štěch takové projevy názoru a shromažďování podporuje.

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší, který dříve působil v řadách ODS, dnes zapálil svíčku na Národní třídě po 10:00. I na něj lidé pískali. Novinářům řekl, že takové negativní chování je pro něj nepříjemné, na druhou stranu 17. listopad přinesl svobodu vyjadřování. "Moc nechápu, že tady ten pouliční výbor bude kádrovat, kdo smí položit svíčku a kdo ne," dodal. Vedle pískotu mu naopak někteří lidé tleskali.

Do Prahy na Letnou dorazilo v sobotu odpoledne až 300.000 lidí, aby si připomněli 30. výročí pádu komunistického režimu a protestovali proti nynějšímu stavu politiky. Akci pořádal spolek Milion chvilek. Zazněly výzvy premiérovi Andreji Babišovi (ANO) k odstoupení, opozičním stranám ke vzájemné spolupráci a lidem k většímu zapojení do dění.

Předseda vlády jen zopakoval, že je skvělé, že lidé mohou svobodně volit a vyjadřovat svůj názor. Dnes ráno na Národní třídě uvedl, že nechápe, proč demonstrující chtějí jeho demisi. Za absurdní považuje to, že demonstrující po něm chtějí, aby se zbavil Agrofertu, když ho nemá.

Hodnoty jako jsou demokracie, svoboda a právní stát v Česku podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) pozvolna erodují. Je smutné, že trend nastolují někteří nejvyšší představitelé státu, řekl dnes novinářům na Národní třídě, kam přišel položit květinu spolu s dalšími zástupci magistrátu. Poznamenal, že hodnoty, které symbolizuje 17. listopad, erodují pozvolna, skrytě a někdy i neskrytě mimo jiné kvůli hybridní informační válce.

"Skutečnost, že k (erozi hodnot) dochází na základě hybridní války ze zahraničí, by nás nemělo překvapovat vzhledem k naší historii. Ale je velice smutné, že ten trend nastolují někteří představitelé státu," uvedl.

Na rozdíl od politiků vládního hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem, sociální demokracie a také zástupce prezidentské kanceláře na Hřiba na Národní třídě lidé nepískali. Jeho vystoupení doprovodili potleskem, nikoli pískáním a provoláváním "hanba".

V souvislosti se sobotní demonstraci na Letné primátor uvedl, že věc vnímal z pohledu komunálního politika. "Jsem rád, že akce proběhla hladce. Doprava byla posílena, složky záchranného systému byly na místě, nestal se významnější incident," konstatoval. "Jsem rád, že žijeme ve svobodné demokratické společnosti, ve které mohou lidé projevit svůj vlastní názor," doplnil.

Opakované výtky premiéra k úklidu v hlavním městě Hřib nekomentoval s odkazem na Prahu 1. Další zástupci magistrátu pak uvedli, že předseda vlády neví, jak je svoz organizován.