reklama

"Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci," znělo by nové ustanovení.

Předkladatelé novely chtějí doplnit také přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.

"Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám," napsali autoři v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v důvodové zprávě. Jsou přesvědčeni o preventivním účinku navrhovaného trestného činu a přestupku a tvrdí také, že postihy by nebyly nijak "drakonické", ale měly by spíše "výchovný charakter".

Za ČSSD novelu podepsali například Vítězslav Jandák, Jaroslav Foldyna, Stanislav Huml, Jaroslav Zavadil a Marie Benešová, za hnutí ANO Bronislav Schwarz, Jana Lorencová, Zdeněk Soukup a Stanislav Berkovec. Z KSČM připojili podpis i její předseda Vojtěch Filip a šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Úsvit reprezentuje mimo jiné předseda jeho frakce Marek Černoch.

Ochrana hlavy státu byla v právním systému už za první republiky, popisují autoři novely. Za socialismu bylo hanobení republiky a jejích představitelů trestným činem až s dvouletou sazbou odnětí svobody. V 90. letech ale byly tyto skutky z trestního řádu vypuštěny.

"V současné době jsme stále častěji svědky urážek hlavy státu, státních symbolů, avšak adekvátní ochrana zde chybí. Proto je třeba onu již zmiňovanou a přetrženou kontinuitu ochrany prezidenta republiky v rovině práva veřejného opět do právního řádu začlenit," stojí dále ve zdůvodnění.

Předkladatelé poukazují taky na nizozemský příklad - platnost zákona z 19. století o urážce majestátu. "Například dne 14. července 2016 uložil nizozemský soud vězení v délce 30 dní pisateli hanobného článku na facebooku na adresu královské rodiny. Obdobně chrání zákony v jiných evropských zemích jak představitele monarchií, tak prezidenty či ústavní činitele," píše se v důvodové zprávě.

Prezident Miloš Zeman nebude vstupovat žádným prohlášením do projednávání novely trestního zákoníku, do něhož skupina poslanců navrhuje vrátit trestný čin veřejného hanobení prezidenta republiky. ČTK to řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Úctu si nelze vynutit zákony

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil napsal, že nápad poslanců "zavání návratem ke komunistické ochraně papalášů". Stačí podle něj trestnost pomluvy. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Sklenák ČTK sdělil, že pro novelu určitě ruku nezvedne. "Rád bych i nadále žil v zemi, kde se lidé mohou svobodně vyjadřovat," uvedl.

Poslanec za TOP 09 Jan Farský (STAN) uvedl, že předkladatelé si zřejmě myslí, že úctu lze vynutit zákony. "Mýlí se. Prezidentství nejvíce poškozuje sám Miloš Zeman, který lže, zneužívá svoje pravomoci ke mstě a ponižuje český národ před mocnými," uvedl na dotaz ČTK.

Zeman by podle Farského udělal rozumný státnický krok, kdyby se proti "nesmyslnému normalizačnímu návrhu postavil". "Tím by udělal pro vážnost prezidenta více než předkladatelé," uvedl. Neschválení novely je ve vlastním zájmu Zemana i podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. "On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně," napsal na twitteru.

Poslanec ODS Marek Benda soudí, že předkladatelé se předlohou přihlásili k Zemanovi ve smyslu přísahy věrnosti, jiný praktický význam novela nemá. Návrat "archaického" ustanovení do zákona by Benda nepodpořil. Poukazuje na to, že existuje obecný trestný čin pomluvy. Předseda ODS Petr Fiala se na twitteru podivil nad tím, čím vším se někteří poslanci zabývají. "Aby pak někdo nehanobil je. Ale na to může být další zákon," napsal.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Sklenák ČTK sdělil, že pro novelu určitě ruku nezvedne. "Rád bych i nadále žil v zemi, kde se lidé mohou svobodně vyjadřovat," uvedl. Skeptický je k předloze i nastupující ministr pro legislativu, poslanec ČSSD Jan Chvojka. "Myslím, že silné osobnosti, jako je prezident Zeman, se bez ochrany v trestním zákoníku hravě obejdou," napsal na twitteru. K poslaneckému návrhu se velmi zdrženlivě stavěl i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Jakou formou hanobení? Jestli někdo vykřikne sprosté slovo, tak aby šel to šatlavy, to mi přijde trošku přehnané," poznamenal.

reklama