Praha - Obcím zatíženým veřejným opatrovnictvím nad lidmi s omezenou způsobilostí k právním úkonům by měla pomoct novela připravená ministerstvem spravedlnosti, kterou dnes podpořila vláda.
Změny umožňují přenos povinnosti na základě smlouvy na jinou obec. Normu nyní posoudí Parlament.
"Druhé důležité, co zákon zavádí, je, že poskytuje potřebný základ pro to, aby obce dostávaly na tuto činnost příspěvek, což dnes nedostávají a celkem nezbytně to potřebují, mají-li tu činnost vykonávat dobře," uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Opatrovníci zastupují lidi s omezenou způsobilostí při jednáních s úřady nebo třeba při návštěvě lékaře. V případech, kdy nemůže být opatrovníkem příbuzný, musí tuto činnost vykonávat právnické osoby, nejčastěji obce. Svaz měst a obcí ČR si v minulosti stěžoval na to, že kolem zajištění péče panují nejasnosti, že ji obce hradí ze svého a že se některé malé obce, v nichž sídlí ústavy pro handicapované, musí starat o desítky chovanců. Podle odhadu svazu mají právnické subjekty na starosti téměř pětinu z opatrovaných, tedy zhruba 7000 lidí.
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby bylo možné přenést výkon opatrovnictví prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy na jinou vhodnou obec, jestliže obec, kde opatrovaný bydlí, není schopna opatrovnictví zabezpečit. Obsah smlouvy z hlediska souladu s právními předpisy i veřejným zájmem bude posuzovat krajský úřad.
Témata: vláda, Robert Pelikán, obce
Související
8. listopadu 2024 14:23
5. října 2024 7:20
6. září 2024 7:14
2. září 2024 22:56