Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První adventní neděle je tu: Ve městech svítí vánoční stromy

Vánoce
Vánoce
Foto: Pixmac

Zlín/Liberec - Fanfáry trubačů a odpočítávání lidí od desíti do jedné dnes provázelo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu ve Zlíně. Podobně to dnes ale vypadalo v řadě dalších měst.

Náměstí Míru ve Zlíně bylo zcela zaplněné, dobrou náladu navodil nejen vánoční punč a různé dobroty, ale také vystoupení houslisty Pavla Šporcla.

Rozsvěcení stromu na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti předcházel v pátek videomapping, který mimo jiné připomněl, že město si příští rok připomene 760 let od svého založení.

Vánoční strom zkrášluje již také centrum Rožnova pod Radhoštěm. "Dvanáctimetrovou jedli věnovali městu pan Antonín Pavelka s dcerou Petrou Šebestovou z Tylovic. Součástí náměstí bude po dobu adventu také takzvaný Betlém karpatského lidu, který město vyrobilo v roce 2014 díky projektu Tradice bez hranic," uvedl mluvčí radnice Tomáš Gross.

V Kroměříži září strom od čtvrtka, město letos připravilo i Advent na radnici, a to od 12. do 17. prosince. Ve Vsetíně se vánoční stromy rozsvítí 2. prosince, kdy se bude konat Mikulášský den. Nejdříve se rozsvítí strom na náměstí Svobody, poté hlavní vánoční strom na Dolním náměstí.

Rozsvícení vánočního stromu dnes zaplnilo náměstí před radnicí v Liberci. Přišly zejména rodiny s dětmi, obdivovat mohly novou výzdobu. Po zhruba 20 letech je v centru stotisícového města také nová světelná výzdoba nazvaná zimní pohádka. Radnice za ní dala přes milion korun.

Liberecký smrk je vysoký 14,5 metru, je na něm 7500 světélek, 30 ozdob vytvořených dětmi z 28 základních a mateřských škol a 21 hvězd z Ochranova, saského města založeného českými protestanty v 18. století. Na špičce smrku se tyčí sedmdesáticentimetrová ochranovská hvězdice s 25 paprsky. Při rozsvícení stromku bylo na náměstí otevřeno tradičně jen několik stánků, trhy začnou až 1. prosince. V Libereckém kraji jsou ty v Liberci nejdelší, potrvají do 23. prosince.

Témata:  Zlín Liberec Vánoce

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 4:00

Předpověď počasí do konce února. Meteorologové odhalili, zda přijde změna

Začal poslední měsíc meteorologické zimy, kdy většina dětí bude mít jarní prázdniny. Hodně lidí by tak měl zajímat měsíční výhled Českého hydrometerologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové nastínili, jak bude do konce února. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.