Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cizinci budou v Česku moci pracovat bez prodlužování víz

Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie
Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie
Foto: Colorbee

Praha - Vláda schválila novelu zákona o pobytu cizinců a změny v dalších souvisejících zákonech, které umožní delší pobyt pracujícím cizincům. Nyní mohou v Česku pracovat 90 dní. Pak musejí žádat o prodloužení víz. Nově by mohli být cizinci v zemi kvůli práci maximálně šest měsíců, pokud by se jejich podnikání týkalo významné investice tak až dva roky.

Kabinet předlohu několikrát odložil kvůli neúčasti předkladatele ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). O jejím dnešním schválení novináře informoval tiskový odbor. Nyní balíček změn posoudí Sněmovna.

Změna právní úpravy je nutná kvůli směrnicím EU, které byly schváleny v roce 2014. Nově by měl být v zákonu zaveden nový institut karty vnitropodnikového zaměstnance. Karta cizincům umožní být v Česku až půl roku, pokud pracuje na pozici manažera, specialisty či stážisty ve firmě nebo korporaci, která má sídlo mimo EU. Až půl roku by v zemi mohli pracovat také cizinci, kteří přijeli kvůli sezonní práci.

Změny zákonů také chtějí zlepšit podmínky pro investory. V současnosti zákony investory vůbec nezohledňují, nyní počítají s novým oprávněním pobytu určeným jen pro ně. "Základním cílem nové úpravy je nastavení příznivějších podmínek pro zahraniční podnikatele, kteří hodlají podnikat a investovat na území České republiky, a zároveň posílení principu, podle něhož by podnikání cizinců na území ČR mělo být pro stát přínosem," stojí v podkladech pro vládu.

 

Témata:  vláda cizinci zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 8:51

Napětí v královské rodině stoupá: Jak se ke sporu Harryho s Karlem III. staví Camilla?

Královna Camilla se vědomě distancuje od vyhroceného sporu mezi princem Harrym a králem Karlem III. Zdroje blízké britské královské rodině uvedly, že Camilla se do konfliktu mezi svým manželem a jeho mladším synem nevměšuje, i když se situace nadále komplikuje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Pavel Blažek

Blažek po bitcoinové kauze pozastavil členství v ODS

Ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek pozastavil své členství v Občanské demokratické straně. Stalo se tak krátce poté, co kvůli narůstajícímu tlaku v souvislosti s takzvanou bitcoinovou kauzou podal demisi z ministerské funkce a zároveň se vzdal kandidatury v nadcházejících podzimních volbách. Původně měl být na čtvrtém místě jihomoravské kandidátky koalice Spolu. Kromě toho rezignoval také na funkci předsedy regionálního sdružení ODS v Jihomoravském kraji.