Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby by drtivě vyhrálo ANO. TOP 09 balancuje na hraně, ukázal průzkum

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Pokud by se v listopadu 2016 konaly volby do Poslanecké sněmovny, zúčastnilo by se jich 56 % občanů. Do dolní komory parlamentu by se dostalo šest stran, ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Na otázku týkající se volební účasti odpovědělo kladně 56 % dotázaných s volebním právem („rozhodně ano" 27 % a „spíše ano" 29 %), 37 % záporně („spíše ne" 13 %, „rozhodně ne" 24 %). Zbytek dotázaných (7 %) zvolil odpověď „nevím". Podle získaných dat je tedy deklarovaná volební účast nyní o něco málo nižší, než byla reálná účast v parlamentních volbách v říjnu 2013 (59,5 %), poznamenal server soc.cas.cz.

Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Do souboru jsou však zařazeni pouze ti dotázaní, kteří deklarovali volbu nějaké strany a zároveň uvedli, že by se voleb zúčastnili (tj. v dotazu na volební účast zvolili varianty „rozhodně ano" a „spíše ano").

ANO: 32,5 %; ČSSD 22,5%; KSČM 14,5%; ODS 9%, Lidovci 6%; TOP 09 5%; SPD 3,5%; Zelení 2%; Piráti 1,5% STAN 1,5%; Úsvit 1%

Mezi občany, kteří nevyloučili (tj. kromě těch, kteří odpověděli, že se voleb „rozhodně" nezúčastní) svoji účast v případných volbách do Poslanecké sněmovny, nejvyšší podíl preferencí zaujímá ANO (21,5 %), následovaná ČSSD (15,5 %), KSČM (9 %), ODS (6 %), KDU-ČSL (4,5 %) a TOP 09 (3,5 %).

Témata:  volební preference průzkumy volby

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na víkend. Připravte si i deštník

Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy