reklama

"Zbylo několik málo neshod nebo kontroverzí, ale většina se nám odsouhlasila, takže předpokládám, že bude poměrně velká koaliční shoda na finálním znění (rozpočtu)," zhodnotil Bělobrádek výsledek ranního jednání koalice. Předpokládá, že mezi schválenými návrhy bude i poskytnutí dodatečných 100 milionů korun pro vysokoškolské pedagogy.

TOP 09 navrhuje změnit strukturu výdajů v některých rozpočtových kapitolách. Odmítá například dát 227 milionů korun na nové zaměstnance ministerstva práce a místo toho chce tyto peníze použít pro platy pracovníků v sociálních službách.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová také navrhla snížit cestovní výdaje kanceláře prezidenta republiky o 945.000 korun nebo dokonce o 1,5 milionu korun. Tyto peníze chce místo toho použít na protidrogovou prevenci. Omezení cestovních výdajů navrhuje TOP 09 jako výraz nesouhlasu s politikou prezidenta Miloše Zemana. Adamová ale zdůraznila, že návrh nesouvisí se současným děním kolem Jindřicha Forejta, který dnes rezignoval na místo šéfa hradního protokolu.

Poslanci KSČM na tiskové konferenci oznámili, že rozpočet jako celek nepodpoří.

Stejný postoj má i Úsvit. "Česká ekonomika roste od roku 2014. Loni zaznamenala růst dokonce 4,5 procenta a příští rok se plánuje 2,4 procenta. Opravdu už si nelze představit lepší hospodářské podmínky pro vyrovnání státního hospodaření," řekl místopředseda poslaneckého klubu Martin Lank.

Úsvit také navrhuje změny v rozpočtových kapitolách. Chce zvýšit platy příslušníků bezpečnostních sborů a sociálních pracovníků, naopak chce omezit podporu nevládních organizací.

reklama