reklama

Iniciativa míní, že dekorace spojené s touto podobou Vánoc ničí v dětech fantazii, a i když doma dárky třeba dále nosí Ježíšek, představují si ho stále více jako dědu v červeném plášti, což vede k postupnému zapomínání na české tradice a přebírání vzorů z ciziny.

V Bavorsku podle ohlasů na sociálních sítích proti Santa Clausovi vyslali Mikuláše. V Německu už podobné aktivity byly vidět před osmi lety, tehdy jejich organizátoři proti americkému vlivu vystupovali s odkazem na ekonomickou krizi - Santa Claus je pro ně ztělesněním konzumního stylu života.

V roce 2008 vznikla i tuzemská iniciativa Zachraňte Ježíška, kdy s ní přišli studenti. Ještě jako student stál u začátku kampaně dnešní lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Tehdy apeloval i na vládu, aby podobně jako podporuje jiné kampaně, i když jejich výsledek je nejistý, podpořila záchranu tradičních českých symbolů. "Obchody jsou už od začátku listopadu plné různých figurek Santa Clausů se soby, kdy najít mezi dekoracemi byť jen sněhuláka bez červené čepice, je téměř nemožné," říká.

reklama