Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České pojišťovny jsou odolné vůči nepříznivým šokům, ukázaly zátěžové testy

Česká pojišťovna
Česká pojišťovna
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Výsledky společných zátěžových testů Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní připojištění (EIOPA) a České národní banky ukázaly, že tuzemské pojišťovny jsou dostatečně odolné vůči případným nepříznivým šokům.

Testování také prokázalo, že sektor je jako celek dostatečně kapitálově vybaven, a proto je schopen absorbovat i relativně významné změny rizikových faktorů.

Testů se zúčastnilo deset pojišťoven, jejichž podíl na českém trhu podle hrubého předepsaného pojistného činil v roce 2015 přibližně 90 procent.

EIOPA definovala dva zátěžové scénáře, první scénář dvojitého zásahu pod názvem double hit a druhý scénář dlouhodobého trvání prostředí nízkých úrokových sazeb pod názvem low for long.

ČNB doplnila test EIOPA pro český pojišťovací sektor o dodatečný zátěžový scénář, který zohledňuje specifika tuzemského pojistného trhu. Tento scénář předpokládá růst výnosů z dluhopisů a nárůst bezrizikové úrokové křivky.

Témata:  ČNB pojišťovny

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 18:14

Češi před MS zvítězili i podruhé. V USA porazili Guatemalu

Česká fotbalová reprezentace se navnadila na blížící se světový šampionát nejlepším možným způsobem. Ve svém posledním přípravném zápase v New Jersey totiž přehrála Guatemalu 3:1. Svěřenci kouče Miroslava Koubka šli jako první do vedení, když se už po jedenácti minutách hry trefil Schick. Na poločasovou pauzu se sice šlo do kabin za nerozhodného stavu 1:1, ale o vítěznou trefu se postaralo duo slávistických hříšníků Douděra-Chorý, aby jistotu výhry zpečetil svým presinkem při rozehrávce Guatemalců Višinský.

Zdroj: David Holub

Další zprávy