Brno - Tým sedmnácti odborníků z Masarykovy univerzity dnes odlétá na Mendelovu polární stanici na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. K pokusům jim budou nově sloužit i bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou.
Tým vědců chce pokračovat ve výzkumu ledovců, klimatu či rostlin. "Rostlinní fyziologové se doposud zabývali studiem společenstev jen na několika místech ostrova. Letos mají v plánu prozkoumat prostorové rozšíření nižších rostlin a mikroorganismů," uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt.
K tomu využijí zmíněné bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou, které budou pořizovat snímky s dostatečným rozlišením. Dostanou se díky tomu i na nepřístupná místa.
"Z fotografií a videonahrávek povrchu budeme vytvářet trojrozměrné modely. Kromě rozšíření nižších rostlin se chceme soustředit především na ledovce, permafrost, tedy dlouhodobě zmrzlou půdu, a také aktivní vrstvu, tedy svrchní část permafrostu, která v letním období rozmrzá," doplnil Nývlt.
Po několika letech odborníci využijí také georadar, který pomůže se zkoumáním mocnosti a vlastností ledovců a aktivní vrstvy permafrostu. Geolog výpravy se bude věnovat i zkoumání dřívější sopečné činnosti na ostrově.
Univerzita vybudovala Mendelovu polární stanici před 11 lety na Rossově ostrově nedaleko Antarktického poloostrova, a to zhruba za 50 milionů korun.
Témata: Antarktida, Masarykova univerzita Brno, vědci
Související
29. dubna 2024 13:32
8. června 2022 4:35
6. února 2021 16:10
6. října 2020 10:55
18. dubna 2020 18:44
14. února 2020 11:19