Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se děje nad Antarktidou? Vědci zveřejnili alarmující údaje

Ledovec, Antarktida
Ledovec, Antarktida
Foto: Pixmac

Nad Antarktidou se nyní nachází jedna z největších a nejhlubších ozonových děr za posledních patnáct let. Informovali o tom dnes vědci evropské služby Copernicus. Díra podle nich už ale dosáhla maximální velikosti.

"Vývoj a rozsah ozonových děr se rok od roku liší. Letošní ozonová díra je podobná té z roku 2018, která byla také poměrně rozsáhlá," uvedl ředitel evropské služby sledování atmosféry Copernicus Vincent-Henri Peuch. "Rozhodně patří mezi největší za posledních zhruba patnáct let," dodal.

?2020's #OzoneHole has reached its maximum size, according to our #CopernicusAtmosphere Monitoring Service. It is one of the larger and deeper ones of recent years, with minimum #ozone columns falling below 100 DU on 2 OctOzone monitoring➡️https://t.co/c2tPB8OBuQ pic.twitter.com/JfvSHgq6OH

— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) October 6, 2020

Podle Peucha aktuální vývoj nad Antarktidou potvrzuje důležitost takzvaného Montrealského protokolu z roku 1987, který zastavil výrobu látek ohrožujících ozonovou vrstvu. Týkalo se to zejména freonů, které se masově používaly jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci ale doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet.

Témata:  Antarktida ozonová díra vědci Copernicus

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.