Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muži se vrátila peněženka, kterou před půlstoletím ztratil na Antarktida

Antarktida, ilustrační foto
Antarktida, ilustrační foto
Foto: Masarykova univerzita Brno

Jednadevadesátiletý veterán amerického námořnictva Paul Grisham se shledal se svou peněženkou, kterou ztratil před 53 roky v Antarktidě. Našla se za skříňkou během demolice jedné z budov americké výzkumné stanice McMurdo, píše server The San Diego Union-Tribune. Vrátila se k němu díky skupině nadšenců, kteří ho vypátrali.

Grisham se k americkému námořnictvu přidal v roce 1948 a působil v něm jako meteorolog. Ke konci 60. let minulého století ho nadřízení vyslali na Antarktidu, kde námořnictvo tehdy poskytovalo podporu civilním vědcům. K manželce a dvěma malým dětem v Kalifornii se vrátil o 13 měsíců později, ale už bez peněženky.

"Byl jsem z toho ohromený," svěřil se serveru Američan poté, co mu stará peněženka nedávno přišla poštou, nepoškozená. Grisham na její ztrátu zapomněl, a tak si už ani nepamatoval, co v ní bylo.

Objevil v ní mimo jiné svůj starý identifikační průkaz z námořnictva, řidičský průkaz, recept na výrobu domácího kávového likéru a kapesního průvodce s radami pro případ atomového, biologického nebo chemického útoku. Peníze v ní neměl, jelikož na výzkumné stanici si nebylo možné nic koupit.

Peněženka se k němu vrátila mimo jiné díky muži jménem Stephen Decato, který jednou zahlédl v obchodě na prodej něčí vojenskou identifikační známku a rozhodl se ji koupit a vrátit majiteli. S pomocí dcery, jedné z organizací na podporu veteránů a sociálním sítím se to povedlo.

Když to zjistil Decatův někdejší šéf z agentury, která pracuje na Antarktidě, poslal mu dvě peněženky nalezené při demolici budovy v areálu stanice McMurdo v roce 2014. Jedna z nich patřila Grishamovi. Decato a další nadšenci ho pak našli díky asociaci sdružující meteorology z řad námořnictva. Druhou peněženku vrátili rodině jejího majitele, jenž už zemřel.

Témata:  Antarktida

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.