Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úsvit opouští lidé, stranu prý ovládá Vít Bárta

Vít Bárta
Vít Bárta
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha – K poslednímu únoru stranu Úsvit – Národní koalice opustilo 11 členů z Moravskoslezského kraje, včetně poslance a dosavadního místopředsedy strany Karla Fiedlera. Stranu prý příliš ovládá podnikatel, politik a zakladatel Věcí veřejných Vít Bárta.

„Obecným a společným důvodem ukončení členství mého i mých kolegů a kolegyň je nesouhlas s výrazným ovlivňováním o ovládnutím dění ve straně Úsvit ze strany Víta Bárty za pomoci rostoucího počtu jemu loajálních osob z řad členů strany a dále užívání zcela nedemokratických praktik tzv. velrybaření při tajném přijímání černých duší nebo zinscenovanému účelovému přijímání nových členů. A naopak bránění vzniku nových klubů (nebo členů) s tímtéž účelem," uvedl v oficiálním prohlášení Fiedler.

Není to ale jediný důvod. „Dalším obecným a společným důvodem je způsob direktivního centralistického řízení strany, zcela popírajícího proklamovaný a hlásaný princip přímé demokracie, který strana ve své vlastní činnosti odmítá," poukazuje politik, který byl do poslanecké sněmovny zvolen za hnutí Úsvit přímé demokracie založené Tomiem Okamurou.

„Fungování strany Úsvit, s jakoukoliv verzí svého názvu, jako převedených, transformovaných nebo maskovaných Věcí Veřejných, ovládané Vítem Bártou, je pro členy z Moravskoslezského kraje, jež ukončili své členství ke dni 29.2. 2016, nepřijatelné," dodává dnes již bývalý místopředseda Úsvitu, který byl do čela strany zvolen na sjezdu v létě 2015.

Vít Bárta je český podnikatel a politik, v letech 2010 až 2013 poslanec a od února do listopadu 2013 předseda strany Věci veřejné. Od 13. července 2010 do 21. dubna 2011 byl ministrem dopravy České republiky. Na funkci rezignoval po vypuknutí kauzy financování poslanců Věcí veřejných a odtajnění „Strategie 2009–2014" agentury ABL. Bárta o obou kauzách tvrdí, že jsou vykonstruované a politicky motivované.

V roce 2013 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Témata:  Úsvit - Národní koalice Karel Fiedler Vít Bárta

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:25

Proč Trump baží po ukrajinském nerostném bohatství?

Americký prezident Donald Trump tlačí na Ukrajinu s požadavkem, aby mu přenechala až polovinu svého nerostného bohatství. Ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj však takovou dohodu pochopitelně rezolutně odmítl, čímž si proti sobě Bílý dům poštval. A to natolik, že Zelenského obvinil z nelegitimního vládnutí a rozpoutání války s Ruskem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.