Praha - Hroší sameček, který se v ZOO Praha narodil na konci ledna, měl dnes křtiny. Dostal jméno Fanda a jeho kmotrem se stal herec David Novotný.
Fanda je třetím potomkem hrocha Slávka a jeho partnerky Marušky. Předchozí dva, Tomík a Váleček, se už z Prahy odstěhovali do jiných zoologických zahrad.
Fanda se jako první narodil v Pavilonu hrochů, který je otevřen od roku 2013. "Pro nás je to takový symbol, že i v tomto novém pavilonu funguje odchov mláďat," řekla při křtu kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.
Fandův otec Slávek se stal hrdinou povodní v roce 2002. Dokázal přežít v Pavilonu velkých savců, ale jeho tehdejší partnerka Lentilka a dcera Barborka takové štěstí neměly. Novou Slávkovou partnerkou se pak stala Maruška.
Věděli jste, že...
Hroší kůže je velmi citlivá na sluneční záření, protože vylučuje načervenalý mazlavý sliz. Ten pohlcuje UV záření a zabraňuje šíření infekce.
Na hrochovi jsou velmi nápadné zuby, kterých má 40. Nejvýraznější jsou stále dorůstající špičáky, které s kořeny mohou měřit až 70 centimetrů. Hroší špičáky, narozdíl od slonoviny nežloutnou, proto se využívaly k výrobě zubních protéz.
Mezi prsty má hroch plovací blány. Protože většinu času tráví ve vodě má uzavíratelné ušní boltce a nozdry. Jak uvádí afrikaonline.cz, ve vodě se hroch pohybuje rychlostí až 8 km/hod. Dokáže uplavat i třicet kilometrů. Též se potápí a dech dokáže zadržet na 5 až 15 minut. Naopak na souši se pohybuje velmi pomalu, ale dokáže též velmi rychle zaútočit. Jeho rychlost při útoku dosahuje až 50km/hod.
Hroši hrají nezanedbatelnou roli ve vodním a pobřežním ekosystému. V podstatě se jedná o „klíčový druh" v ekosystému. Jejich trus poskytuje živiny vodnímu prostředí. Nejen rybám, ale též drobným vodním živočichům. Dobře rozložená potrava též rostlinám a řasám. Všichni afričtí rybáři vědí, že když jsou v řece hroši bude tam též mnoho ryb.
Související
15. září 2024 14:53
2. května 2024 21:08
12. dubna 2024 14:17
21. července 2022 15:48
10. dubna 2022 18:13
27. března 2022 21:15