reklama

Virus se zatím potvrdil v malochovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, dohromady se jednalo o desítky utracených kusů. Ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava řekl ČTK, že očekává utrácení dalších chovů. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny by mělo jít o 20 chovů, z nichž žádný nemá více než 300 kusů.

Během dneška také veterináři vyvěsí na úřední desku informace o opatřeních v ochranném pásmu a v pásmu dozoru. První je v okruhu tří kilometrů od ohniska, druhé do deseti kilometrů od ohniska a opatření trvají tři týdny, respektive měsíc. "Pokud se ovšem nevyskytne další chov s nákazou. Pak se automaticky opatření prodlužují," řekl Salava. Ve vytyčených pásmech se nachází zhruba 150.000 kusů drůbeže. Opatření se ovšem nedotknou žádného velkochovu drůbeže. "Jedná se pouze o malá hospodářství," informoval Salava.

V jednom ohnisku byl potvrzený typ ptačí chřipky H5N8, u volně žijících labutí a v druhém chovu se na potvrzení konkrétního typu ještě čeká. Nedaleko Ivančic, kde jedno z ohnisek je, nahlásil domácí chovatel uhynulou kachnu a husu.

"Prověřujeme, zda jde o ptačí chřipku. Vzorky jsme odeslali na laboratorní vyšetření do Prahy," řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Veterináři připouštějí, že případů může přibývat. Chovatel, u kterého se nové ohnisko prověřuje, má zhruba deset kusů drůbeže.

Do Česka se chřipka vrátila po deseti letech. Jelikož v různých evropských zemích zasáhla s různou intenzitou, bylo podle odborníků otázkou času, kdy zasáhne i Českou republiku. Několik lidí, kteří přišli s nakaženými ptáky do kontaktu, je pod dohledem hygieniků.

reklama