Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: Na ptačí chřipku zemřel první člověk

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Jde o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka, uvedla tisková agentura AFP. 

WHO uvedla, že 59letý muž, který zemřel 24. dubna po horečce, dušnosti, průjmu a nevolnosti, nebyl v minulosti vystaven drůbeži ani jiným zvířatům a měl řadu chronických onemocnění.

Muž byl hospitalizován ve městě Mexiko a zemřel ten samý den. Jde o první laboratorně potvrzený případ nákazy virem chřipky A(H5N2) na světě. Mexické zdravotnické orgány oznámily 23. května potvrzený případ zdravotnickému orgánu OSN po provedení laboratorních testů.

WHO také sdělila, že zdroj nákazy virem není znám, ačkoli případy H5N2 byly zaznamenány u drůbeže v Mexiku. Tyto případy byly objeveny v březnu na drůbeží farmě ve státě Michoacán a další ohniska se našla ve státě Mexiko.

Zatím není prokázáno, že by mezi lidským případem a nákazou drůbeže byla souvislost, přičemž riziko pro lidi WHO hodnotí jako nízké.

Mexické ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že muž měl chronické onemocnění ledvin, cukrovku 2. typu a dlouhodobou systémovou arteriální hypertenzi. Podle ministerstva nehrozí žádné riziko nákazy pro obyvatelstvo a všechny vzorky od kontaktů pacienta byly negativní.

Úřady monitorují farmy v blízkosti domu oběti a zavedly stálý monitorovací systém k detekci dalších případů v této oblasti.

Mezitím se v USA šíří jiná varianta ptačí chřipky, H5N1, mezi stády dojnic, přičemž bylo zaznamenáno několik případů u lidí. Podle úřadů však nedochází k přenosu nákazy z člověka na člověka, ale k přenosu ze zvířat na lidi.

Témata:  WHO ptačí chřipka

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.