Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: Na ptačí chřipku zemřel první člověk

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Jde o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka, uvedla tisková agentura AFP. 

WHO uvedla, že 59letý muž, který zemřel 24. dubna po horečce, dušnosti, průjmu a nevolnosti, nebyl v minulosti vystaven drůbeži ani jiným zvířatům a měl řadu chronických onemocnění.

Muž byl hospitalizován ve městě Mexiko a zemřel ten samý den. Jde o první laboratorně potvrzený případ nákazy virem chřipky A(H5N2) na světě. Mexické zdravotnické orgány oznámily 23. května potvrzený případ zdravotnickému orgánu OSN po provedení laboratorních testů.

WHO také sdělila, že zdroj nákazy virem není znám, ačkoli případy H5N2 byly zaznamenány u drůbeže v Mexiku. Tyto případy byly objeveny v březnu na drůbeží farmě ve státě Michoacán a další ohniska se našla ve státě Mexiko.

Zatím není prokázáno, že by mezi lidským případem a nákazou drůbeže byla souvislost, přičemž riziko pro lidi WHO hodnotí jako nízké.

Mexické ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že muž měl chronické onemocnění ledvin, cukrovku 2. typu a dlouhodobou systémovou arteriální hypertenzi. Podle ministerstva nehrozí žádné riziko nákazy pro obyvatelstvo a všechny vzorky od kontaktů pacienta byly negativní.

Úřady monitorují farmy v blízkosti domu oběti a zavedly stálý monitorovací systém k detekci dalších případů v této oblasti.

Mezitím se v USA šíří jiná varianta ptačí chřipky, H5N1, mezi stády dojnic, přičemž bylo zaznamenáno několik případů u lidí. Podle úřadů však nedochází k přenosu nákazy z člověka na člověka, ale k přenosu ze zvířat na lidi.

Témata:  WHO ptačí chřipka

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.