ptačí chřipka

Ilustrační fotografie.

Svět

Česko hlásí první výskyt ptačí chřipky v novém roce

V Česku se po téměř osmi měsících potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Stalo se tak v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku, informovala Státní veterinární správa. Výskyt nákazy potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha.

Ilustrační fotografie.

WHO prošetřila záhadná úmrtí koček v Polsku

Svět

Světová zdravotnická organizace WHO uvedla, že se od konce června zabývá neobvyklými úmrtími koček napříč sousedním Polskem. Prokázal se u nich podtyp viru chřipky H5N1, nejméně 25 jich zemřelo.

Ilustrační fotografie.

V Kladně se potvrdila ptačí chřipka v malochovu

Domov

V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky, letos už třiadvacáté. Veterináři odhalili onemocnění v malochovu drůbeže v kladenské části Švermov. Informovala o tom Státní veterinární správa.

Racek, ilustrační fotografie.

Domov

Osm racků uhynulo na Litoměřicku kvůli ptačí chřipce

Státní veterinární správa (SVS) zaznamenala úhyn osmi racků v zatopené pískovně u obce Dobřín na Litoměřicku, jehož příčinou byla ptačí chřipka. V letošním roce jde už o šestý případ, kdy byla nákaza virem H5N1 prokázána u racků.

Racek, ilustrační fotografie.

Veterináři zaznamenali na Břeclavsku další úhyn racků na ptačí chřipku

Domov

Vyšetření veterinářů potvrdilo další výskyt ptačí chřipky u uhynulých racků, tentokrát na rybníku v Bořeticích na Břeclavsku. Letos jde o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků. ČTK to dnes řekl zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Slepice

Ptačí chřipku potvrdili veterináři v malochovu v Benicích na jihovýchodě Prahy

Domov

V malochovu drůbeže v Benicích na jihovýchodě Prahy veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. V hospodářství se nacházelo 54 kusů drůbeže, chovatelé nahlásili veterinářům úhyn dvou kusů, zbývající kusy drůbeže byly utraceny. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Počet zjištěných ohnisek ptačí chřipky v Česku tak letos stoupl na 16.

Ilustrační fotografie.

Domov

V malochovu slepic v Souměři na Tachovsku se objevila ptačí chřipka

V malochovu v Souměři na Tachovsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1. Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn pěti z 18 chovaných slepic. Státní veterinární ústav v odebraných vzorcích dnes potvrdil ptačí chřipku. Zbývající slepice dnes veterináři utratí, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Je to letošní třinácté ohnisko ptačí chřipky v Česku.

Ilustrační fotografie.

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů drůbeže

Svět

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

Ilustrační fotografie.

Z Brodu nad Tichou skončily ve spalovně už přibližně tři čtvrtiny chovu

Domov

Přes 700 tun uhynulé nebo usmrcené drůbeže odvezla už nákladní auta do kafilerie z velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR. Přesně před týdnem začali hasiči a pracovníci společnosti Česká drůbež, které chov patří, vynášet z první ze tří hal drůbežárny mrtvé nosnice. Podle propočtů je chov zlikvidován zhruba ze tří čtvrtin, řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Slepice

Z velkochovu v Brodu nad Tichou v pátek odvezla auta do kafilerie 72 tun slepic

Domov

Z velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince objevila ptačí chřipka, odvezla v pátek nákladní auta do kafilerie asi 72 tun usmrcené drůbeže, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Celkem má být v chovu firmy Česká drůbež postupně utraceno a zlikvidováno zhruba tři čtvrtě milionu slepic ze tří třípodlažních hal.

Ilustrační fotografie.

Domov

Z chovu v Brodu nad Tichou odvezla auta do kafilerie desítky tun mrtvé drůbeže

Z drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde začala v úterý likvidace nosnic kvůli ptačí chřipce, odvezla už auta do kafilerie desítky tun usmrcené drůbeže. Ve středu to bylo prvních 45 tun, další velkoobjemové i menší kontejnery odjely dnes. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar a ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý.

slepice

V Brodu nad Tichou se kvůli ptačí chřipce musí usmrtit všech 750.000 nosnic

Domov

Ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku bude kvůli ptačí chřipce nutné utratit všech téměř 750.000 nosnic. Představuje to asi 15 procent slepic v celé ČR. Kvůli nákaze musí veterináři utratit také 12.000 kuřat a 1000 krůt z velkochovu v Sedlčanech na Příbramsku. Ptačí chřipka se objevila i v malochovu na Uherskohradišťsku.

slepice

Na Tachovsku kvůli ptačí chřipce utratí 220.000 slepic, nové ohnisko je i v Sedlčanech

Domov

Ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku musí postupně utratit až 220.000 slepic, likvidace zvířat pomocí oxidu uhličitého začala dnes odpoledne. Na konci minulého roku se tam v jedné ze tří hal potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi. Původně veterináři měli utratit asi 120.000 nosnic, v pondělí večer ale testy prokázaly nákazu i v druhé polovině zasažené haly. Likvidovat se budou i miliony vajec ze všech tří hal. Další chovy s prokázanou nákazou přibývají. Veterináři dnes oznámili, že ptačí chřipka se objevila také ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech na Příbramsku, kde utratí 12.000 kuřat a tisícovku krůt. Nákaza se potvrdila také v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku, v Kozojedech na Jičínsku či v Ostravě-Bartovicích.

Ilustrační fotografie.

V chovu se 742 tisíci slepic na Tachovsku je největší ohnisko ptačí chřipky v ČR

Domov

Ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se dnes potvrdila ptačí chřipka. Ve třech halách tam chová firma Česká drůbež s.r.o. 742.000 nosnic. Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v Česku. Státní veterinární správa (SVS) dnes potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru, řekl ČTK mluvčí SVS Petr Majer. Vybíjení drůbeže začne zřejmě po víkendu.

Slepice

Domov

V malochovu slepic v obci na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka

V malochovu slepic v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka. V chovu bylo devět slepic, šest jich 23. prosince náhle uhynulo. Zbývající tři měly příznaky nemoci a o vánočních svátcích byly utraceny. ČTK to dnes sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Jde o osmnácté letošní ohnisko ptačí chřipky v Česku, od začátku prosince o osmé.

Slepice

V malochovu na Žďársku byla potvrzena ptačí chřipka, jde o sedmé ohnisko v ČR

Domov

Nové ohnisko ptačí chřipky zjistili veterináři v malém chovu v obci Rovečné na Ždársku. Chovatel měl 15 slepic a sedm kachen, uhynulo mu 15 kusů drůbeže, zbývající byla utracená. Státní veterinární ústav Praha z odebraných vzorků potvrdil výskyt ptačí chřipky H5N1, sdělil dnes dopoledne ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Ilustrační fotografie.

Veterináři zakázali od středy na celém území ČR venkovní chov drůbeže

Domov

Státní veterinární správa (SVS) zakázala na celém území České republiky venkovní chov drůbeže, opatření bude platit od středy. Důvodem je rostoucí počet ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky. Chovatelům drůbeže s výjimkou holubů a běžců, jako jsou pštrosi, veterináři nařídili umístit chované ptáky do budov. Tam, kde to není možné, je třeba maximálně omezit kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky.

Aktuálně se děje

25. května 2024 22:27

Kreml odstartoval čistky v ruské armádě, začalo zatýkání elit

Boj o moc: FSB a armáda v Rusku soupeří po neúspěchu v Kyjevě. Rozsáhlé čistky mezi nejvyššími důstojníky jsou důsledkem zápasu o vojenské zdroje.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy